Życzliwe dogadywanie i żarty w rodzinie

A jakie jest Pana zdanie na temat życzliwego dogadywania i żartów w rodzinie? Czy szkodliwe jest śmianie się i wzajemne nabieranie się?

Najzdrowsze rodziny to te, które potrafią razem śmiać się i naprawdę nie sądzę, by nasze „ja” było tak delikatne, żebyśmy musieli chodzić koło siebie na palcach. Jednakże nawet niewinny żart może być bolesny, jeśli zawsze przedmiotem żartu jest to samo dziecko. Gdy jedno dziecko ma kłopotliwą cechę, moczy się, ssie palce, jąka się lub ma widoczny defekt fizyczny, pozostali członkowie rodziny powinni być zachęcani do ostrożnego traktowania tych wrażliwych punktów. Szczególnie nie powinno się wyśmiewać z dziecka z powodu jego wielkości, niezależnie, czy jest to mały chłopiec, czy duża dziewczynka. Nie ma w tym nic zabawnego. Należy trzymać się następującej zasady: nie można żartować z tych cech dziecka, których broniono również poza domem. Gdy dziecko prosi o zaprzestanie jakichkolwiek żartów, jego życzenie powinno być spełnione.

Moja dwunastoletnia córka jest skrępowana wielkością swojego nosa. Lecz nie mogę zrozumieć dlaczego wciąż o nim mówi swoim koleżankom. Czy powinnam zwrócić jej uwagę i poradzić, by nie wspominała o tej sprawie?

Jedną z najbardziej oczywistych cech osoby z kompleksem niższości jest mówienie o swoich niedostatkach każdemu, kto zechce słuchać. Osoba z nadwagą uważa, że powinna się usprawiedliwić towarzyszom, gdy zamawia lody z owocami i śmietanką. Odpowiada ona na to co, jak sądzi, myślą: „Jestem już wystarczająco gruba bez zjedzenia tego”, mówi sobie, nabierając łyżeczką wisienkę w syropie. Podobnie kobieta, która myśli, że jest nieinteligentna powie swobodnie: „rzeczywiście jestem słaba z matematyki ledwie potrafię dodać dwa do dwóch”. Ten rodzaj samoobrony spotyka się nie tak rzadko, jak można by przypuszczać.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>