Wzmocnienie w kierowaniu zachowaniem

Wszystko co ktoś uważa za godne pożądania może służyć za wzmocnienie w kierowaniu zachowaniem. Najbardziej oczywistymi nagrodami dla zwierząt są te, które zaspokajają ich potrzeby fizyczne, chociaż u ludzi istotnym czynnikiem motywacyjnym jest również zaspokojenie potrzeb psychicznych. Niektóre dzieci, na przykład, wolałyby szczere słowa uznania od dziesięciodolarowego banknotu, szczególnie jeśli pochwała jest wyrażona przez dorosłego przy innych dzieciach. Dzieci i dorośli w każdym wieku wciąż szukają zaspokojenia swoich potrzeb emocjonalnych, włączając w to pragnienie miłości, społecznej akceptacji i szacunku dla samego siebie. Dodatkowo liczą na emocje, bodźce intelektualne, rozrywkę i przyjemności. Wzmocnienie słowne powinno przeniknąć wszystkie relacje między rodzicami i dziećmi. Zbyt często nasze rodzicielskie wskazówki składają się z miliona zakazów, które wpycha się siłą w dziecko. Powinniśmy nagradzać je za zachowanie, które nam się podoba, nawet jeśli nasza „nagroda” nie jest niczym więcej niż szczerym komplementem. Pamiętając, że dziecku potrzeba poczucia własnej godności i akceptacji, mądry rodzić może zaspokoić te potrzeby używając ich do nauczenia cenionych pojęć i zachowań. Kilka podanych niżej przykładów’ może tu służyć pomocą.

Matka do córki: Rzeczywiście ładnie pokolorowałeś ten obrazek, uważając na kontury, Rene. Lubię oglądać taką staranną pracę. Powieszę to w przedpokoju.

Matka do męża w obecności syna: Jack, czy zauwarzyłeś, że Don postawił dzisiaj swój rower w garażu? Zazwyczaj zostawiał go na zewnątrz, dopóki nie powiedzieliśmy mu, by go chował, Nie sądzisz, że robi się coraz bardziej odpowiedzialny?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>