Wina za dezintegrację małżeństwa

Mam przyjaciółkę, która była zamężna dziewięć lat, zanim jej mąż opuścił ją dla innej kobiety. Myślę, że była ona kochającą i oddaną żoną, wydawało się jednak, iż uw aża, że rozbicie ich małżeństwa nastąpiło z jej winy. W rezultacie straciła poczucie godności własnej i nigdy go nie odzyskała. Dlaczego miałaby winić siebie za to, że jej mąż kłamał i oszukiwał ją, a na koniec uciekł z młodszą dziewczyną?

Zawsze dziwiłem się widząc, że często zraniona strona małżeństwa – osoba, która najwyraźniej padła ofiarą braku odpowiedzialności swojego partnera – jest tą. która najbardziej cierpi z powodu wyrzutów sumienia i poczucia niższości. Jest to dziwne, że właśnie strona, która próbowała jakoś utrzymać związek w obliczu jawnego odrzucenia często przyłapuje się na tego rodzaju myślach: „W jaki sposób go zawiodłam? Nie byłam na tyle kobietą, by móc zatrzymać przy sobie mojego mężczyznę. Jestem niczym, w przeciwnym razie nie zostawiłby mnie… Gdybym tylko była bardziej podniecająca w stosunkach płciowych. To ja go do tego popchnęłam… Ale zasłużyłam na niego.”

Wina za dezintegrację małżeńska rzadko leży tylko po jednej slronie. Potrzebne są, jak to się mówi, dwie nici, aby powstał węzeł i w wypadku rozwodu wina jest również w pewnej mierze wspólna, Kiedy jednak jeden z partnerów małżeństwa postanowi zachowywać się w sposób nieodpowiedzialny, nawiązując stosunek pozamałżeński lub uciec od swoich zobowiązań i powinności rodzinnych, próbuje on zwykle usprawiedliwić swoje postępowanie wyolbrzymiając niedociągnięcia współmałżonka. „Nie zaspokajałaś moich potrzeb, musiałem więc zaspokoić je gdzie indziej” – pada znany zarzut. Zwiększając w ten sposób poczucie winy partnera, zmniejsza on jednocześnie karygodność w łasnego czynu. Dla męża czy żony o niskim poczuciu własnej godności takie oskarżenia i wzajemne obwinianie się są nie do odparcia, gdy spadają gwałtownie na jego głowę. „Tak, to moja wina, to przeze mnie tak postąpiłeś!” W ten oto sposób ofiara przejmuje pełną odpowiedzialność za niedojrzałość swojego partnera, a jej poczucie godności własnej sypie się w gruzy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>