Wartość łagodnego stresu

Sprawdziłem wartość łagodnego stressu na podstawie mojego własnego doświadczenia. Dzieciństwo miałem wy jątkowo szczęśliwe i beztroskie. Bez wątpienia byłem kochany, a moje wyniki w szkole nigdy nie były powodem przykrości. W gruncie rzeczy cieszyłem się własnym szczęściem i poczuciem spełnienia przez całe moje dotychczasowe życie z wyjątkiem dwóch bolesnych lat. Te pełne napięcia lata to siódma i ósma klasa, gdy miałem trzynaście i czternaście lat. W tym okresie miałem kłopoty towarzyskie, co dało początek tym samym silnym uczuciom zwątpienia w siebie i niższości, które opisałem wyżej. Mimo że może to wydać się dziwne, wniosły one więcej pozytywnych cech do mojej osobowości aniżeli jakikolwiek inny przedział czasowy. Moja wyrozumiałość wobec innych, pragnienie odniesienia sukcesu w życiu, motywacja w czasie studiów, zrozumienie uczucia niższości oraz umiejętność znalezienia wspólnego języka z nastolatkami – to w pierwszym rzędzie owoce pełnego niepokoju dorastania. Kto by pomyślał, że z tych dwudziestu czterech miesięcy mogłoby wyniknąć coś pozytywnego? A jednak doznane przykrości okazały się w tym przypadku nieocenione.

Chociaż trudno w danym czasie zaakceptować, pańskiemu dziecku również potrzebne są drobne niepowodzenia i zawody życiowe. Jak inaczej mógłby nauczyć się radziś sobie z problemami i frustracją, gdyby jego wczesne przeżycia były całkowicie pozbawione prób? Drzewo posadzone w lesie na terenie, gdzie są obfite deszcze nigdy nie jest zmuszone rozszerzać swoich korzeni w głąb w poszukiwaniu wody w rezultacie jest ono słabo zakotwiczone i nioże być przewrócone pod naporem wiatru nawet w czasie słabej burzy. Natomiast mimoza zasadzona na suchej pustyni jest zagrożona przez swoje wrogie środowi- sko. Może przeżyć tylko wówczas, gdy zapuści korzenie w ziemię na głębokość ponad dziewięciu metrów, szukając chłodnej wody. Ta jej adaptacja w spieczonym gruncie daje jeszcze coś innego – dobrze zakorzenione drzewo staje się silniejsze w wypadku wszelkich napaści.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>