Utrata kobiecości

Estrogen ma również wielki wpływ na skórę – na jej ukrwienie, elastyczność i inne właściwości. W miarę zmniejszania się produkcji estrogenu w jajnikach, skóra zaczyna tracić swą miękkość, staje się twaida, sucha, nieelastyczna i łuszczy się. U niektórych kobiet pojawia się dokuczliwe swędzenie inne doznają niemiłego uczucia jakby chodziły im po ciele jakieś owady.

Może nastąpić również upodobnienie się do mężczyzny. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wytwarzane są oba rodzaje hormonów płciowych: żeńskie i męskie. Ważna jest jedynie ich równowaga. U kobiet gruczoły nadnerczy wydzielają androgen, hormon płciowy męski. Czynność tę kontynuują w czasie przekwitania, co oznacza, że wraz ze zmniejszającą się produkcją estrogenu w jajnikach, równowaga może zostać na tyle zaburzona, by spowodować zwiększenie się zarostu twarzy, a czasem skłonność do łysienia.

Ale skutki niedoboru estrogenu nie kończą się na tym. To właśnie wzrastające wydzielanie estrogenu w okresie dojrzewania umożliwia rozwój piersi, prowadzi do innych zmian w sylwetce ciała i powoduje wzrost macicy i dojrzewanie pochwy. Podobnie zanik estrogenu w okresie przekwitania prowadzi do odwrotnych zmian we wszystkich tych sferach. Piersi, pozbawione dostatecznie wysokiego poziomu estrogenu, tracą jędrność i stają się obwisłe. Występuje skłonność do odkładania się tłuszczu w górnych częściach ud. Macica zaczyna wracać do swego niewielkiego rozmiaru sprzed okresu dojrzewania. Pochwa staje się krótsza, traci zdolność rozszerzania się a także, z powodu niedoboru estrogenu, wnętrze pochwy wiotczeje i traci swój: zwykłą kwaśność.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>