Uczenie dziecka uznawania autorytetu rozicielskiego

Przykłada Pan wielką wagę do uczenia dziecka uznawania autorytetu rodzicielskiego. Ale czy nie istnieje druga strona tego medalu’.’ Czy rodzice nie mają równej odpowiedzialności w okazywaniu szacunku swoim dzieciom?

Oczywiście! Matka nie może wymagać aby dziecko traktowało ją z szacunkiem, jeśli nie będzie postępować podobnie. Powinna być wrażliwa na jego osobowość, nigdy nie poniżać go, nie stawiać w kłopotliwej sytuacji wobec przyjaciół. Karę powinno się wymierzać z dala od ciekawskich obserwatorów. Dziecka nie wolno wyśmiewać. Trzeba poważnie ustosunkowywać się do jego uczuć i żądań, nawet jeśli są niemądre. Dziecko powinno odczuwać, że rodzice rzeczywiście troszczą się o nie.

Poczucie własnej godności to najbardziej delikatna cecha ludzkiej natury. Łatwo ją „nadszarpnąć” przy najdrobniejszych konfliktach, a często trudno zregenerować. Sarkastyczny i złośliwie krytykujący dzieci ojciec nie może liczyć na autentyczny szacunek. Jego latorośle z obawy przed nim mogą ukryć pogardę, ale zemsta wybucha często w wieku młodzieńczym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>