Stosowanie kary cielesnej

Istnieje obecnie tak wiele kontrowersji na temat stosowania kary cielesnej, że chciałbym usłyszeć od Pana argumentację za jej stosowaniem. Przede wszystkim, co mówi Pan tym, którzy twierdzą, że kara cielesna uczy dzieci bić i ranić innych?

Kilka lat temu w programie telewizyjnym Phil’a Donahue’a dyskutowałem z psychologiem, który miał taki właśnie pogląd na sprawę. Pozwolę sobie przytoczyć komentarz, którego autorem według Paradę Mayazine jest psycholog dr John Valusek: Aby położyć kres przemocy w Ameryce, należy zaprzestać bicia dzieci. W przemówieniu wygłoszonym w Związku Zdrowia Psychicznego w stanie Utah kilka tygodni temu, Valusek stwierdził, że sprawianie dzieciom lania jest poparciem dla tezy. iż przemoc wobec innych jest do przyjęcia. .,Dawanie klapsów jest pierwszym krokiem na drodze do przemocy”, powiedział Valusek. „Za tym idzie bicie, a później gwałt, morderstwo, zamach.” Modelowe zachowanie występujące w domu ustala regułę: Stosuje przemoc, gdy nie wiem. co innego zrobić.

Wydaje się śmieszne szukanie przyczyny amerykańskiej obsesji przemocy w wysiłkach kochających nad utrzymaniem dyscypliny! Ten wniosek jest szczególnie głupi, jeśli weźmie się pod uwagę krwawą pożywkę proponowaną naszym dzieciom codziennie w programie telewizyjnym. Przeciętny szesnastolatek obejrzał 18 000 morderstw w czasie swojego dorastania, włączając w to dzienne dawki pokazów nożownictwa, strzelania, wieszania, ścinania głów i krojenia na części. Dlatego też wydaje się dziwne, że współcześni „psychologiczni czarodzieje” szukają przyczyn brutalności gdzie indziej i ostatecznie wskazują jako winnych rodziców, którzy pracowicie wychowują naszych przyszłych odpowiedzialnych obywateli. Jest to jednak opinia wpajana w ostatnich latach rodzicom, którzy wierzą w bicie swoich nieposłusznych dzieci.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>