Sprawa opieki lekarskiej przy podawaniu estrogenów

Niektórzy rozpoczynają leczenie, gdy kobieta nie miesiączkuje od sześciu miesięcy, aczkolwiek estrogen można stosować już po dwóch miesiącach od ostatniej miesiączki, jeśli kobieta skarży się na gorące dreszcze i inne przykre dolegliwości. Przy czym lekarze ci są przekonani o potrzebie leczenia bez względu na to, czy pojawiają się jakieś objawy, czy nie.

Wielu innych lekarzy nie jest przekonanych o tym, że leczenie powinno stanowić rutynę w przypadku każdej kobiety, ponieważ może występować duże zróżnicowanie w naturalnej produkcji estrogenu w czasie i po przekwitaniu. „Przyznają oni jednakże”, mówi dr Edmund Overstreet, profesor położnictwa i ginekologii w Uniwersytecie Kalifornijskim, „że około 25kobiet, które przeszły przekwitanie rzeczywiście cierpi na chorobę polegającą na niedoborze estrogenu i że powinny one być poddane przez resztę swojego życia chroniącej je terapii estrogenowej”.

Wszyscy są zgodni co do jednej rzeczy, mianowicie konieczności uznania, że estrogen ..wszystkiego nie załatwia”. Chociaż w różny sposób może on być pożyteczny z pewnością nie jest lekarstwem na wszystko. Zarówno w czasie przekwitania, jak i po nim mogą pojawiać się problemy, podobnie jak w każdym innym okresie życia, które nie mają nic wspólnego z przekwitaniem i wobec których estrogen nie przedstawia żadnej wartości. Tak więc regularne i dokładne kontrole lekarskie mają zasadnicze znaczenie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>