„Słoń Dumbo” i jego przykład

„Słoń Dumbo” – z Dumbo wyśmiewano się, że ma duże kłapiaste uszy. dopóki nie zaczął ich używać do latania. Temat jest znacząco podobny do sytuacji biednego Rudolfa. Powtarza się w literaturze dla młodych, gdyż często występuje w dziecięcym życiu.

Królowa śniegu i siedem krasnoludków” zła królowa zadała pytanie „Lustro, lustro powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?” Dotąd napawa mnie trwogą beznadziejność tego pytania, zważywszy wszystkie możliwości, na które magiczne lustro mogłoby zareagować! A jednak motywacja jej pytania jest oczywista: najpiękniejsza ze wszystkich była najszlachetniejszą, najbardziej cenną osobą w kraju. Być może, że jeszcze rządzi.

.,Kopciuszek” – podstawowa różnica między kopciuszkiem i jej dwiema niegodziwymi siostrami to sprawa urody. Każda ilustrowana historia Kopciuszka ukazuje ten fakt. Oczywiście Kopciuszek był obdarty i nieuczesany, ale ładny. To nie dynia i myszy wstrząsnęły księciem, gdy kopciuszek pojawił się na balu.

Chodzi mi o to, że wyjątkowo skutecznie uczymy bardzo małe dzieci znaczenia urody. Wszystkie dzieci uczą się tego wkrótce po okresie niemowlęctwa! Nie mogłoby nam pójść lepiej, gdyby nasi najznakomitsi wychowawcy zebrali się, by opracować odporny na głupotę system szkolenia.

Jaką rolę odgrywają nauczyciele w podkreślaniu znaczenia atrakcyjności fizycznej?

Niestety nauczyciele są wytworem tego społeczeństwa, które formułuje wartości i postawy wszystkich innych ludzi. Często odpycha ich nieatrakcyjne fizycznie dziecko, a przyciąga miłe.

Dwoje naukowców, Ellen Berscheid i Elaine Walster opublikowali swoje zdumiewające odkrycia w klasycznym artykule „Urodo i najlepsi” w ,.Psychology Today” („Psychologia dzisiaj”, marzec 1972). Rozważmy wpływ’ następujących uprzedzeń do nieładnego dziecka:

– 1) wydaje się udowodnione, że na stopnie wystawiane uczniom w szkole ma wpływ uroda dziecka:

– 2) gdy dorosłym pokazano serię zdjęć dzieci i poproszono o wskazanie dziecka, które spowodowało kłopoty w klasie (lub w jakiś sposób źie się zachowuje), skłonni byli oni wybrać nieatrakcyjne dziecko jako winowajcę. Podobnie uważano, że brzydkie dziecko jest bardziej nieuczciwe niż jego ładny rówieśnik

– 3) zgodnie z odkryciami Karen Dion sposób, w jaki dorosły postępuje rozwiązując problemy dyscypliny zależy od urody dziecka. Innymi słowami, takie samo złe-zachowanie na przykład w klasie, jest traktowane łagodniej, gdy dziecko jest ładne i bardziej surowo, gdy winnym jest brzydki

– 4) co najważniejsze (i zgodnie z moimi obserwacjami), wpływ urody fizycznej jest mocno zarysowany już w żłobku! Ładne małe trzylatki cieszą się większą popularnością wśród rówieśników. I niestety, pewne cechy fizyczne, takie jak otyłość, są już odróżniane i nielubiane w tak młodym wieku.

Jakie są perspektywy bardzo ładnego dziecka? Czy zawsze jego ścieżki są usłane różami?

Jest dużo bardziej prawdopodobne, że ładne dziecko zaakceptuje własną osobę i będzie się cieszyło korzyściami płynącymi z zaufania do samego siebie. Jednakże ma ono również do czynienia z pewnymi specyficznymi problemami, z którymi brzydkie dziecko nigdy się nie spotyka. Uroda w naszym społeczeństwie jest siłą, a siła może być niebezpieczna w niedojrzałych rękach. Na przykład czternastoletnia boginka, która jest przedwcześnie ukształtowana i zaokrąglona we wszystkich właściwych miejscach, może być z zapałem ścigana przez mężczyzn, którzy chcieliby „eksploatować” jej urodę. Gdy stanie się bardziej świadoma swojej siły we flirtach, może mieć czasem skłonności do związków pozamałżeńskich. Co więcej, kobiety, które były fizycznie pożądane od wczesnego dzieciństwa, takie jak Marilym Monroe lub Brigitte Bardot, mogą stać się zgorzkniałe i rozczarowane z powodu odpersonifikowanej czci dla ciała.

Badania wskazują również na pewne interesujące prawidłowości jeśli chodzi o stałość więzów małżeńskich „pięknych ludzi”. Według pewnego ważnego opracowania stwierdzono, że bardziej atrakcyjne uczennice były mniej szczęśliwe w małżeństwie dwadzieścia lat później. Jest widocznie trudno zachować „potęgę” seksu dla jednego partnera, ignorując egoistyczne przyjemności, istniejące poza więzami małżeńskimi. I wreszcie – im atrakcyjniejsza jest dana osoba w młodości, tym bardziej bolesny jest proces starzenia się.

Chodzi mi o to, że mierzenie wartości człowieka na skali urody jest złe i często szkodzi tym, co tę urodę mają i tym, co jej nie mają.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>