Siódmy rozdział Przysłów i król Salomon część 2

Kluczowe zdanie w opisie Salomona zostało wyżej podkreślone – młodzieniec nie mógł się oprzeć jej pochlebstwom. O ile wyraźnie kierował się motywacją seksualną, ostatecznie padł ofiarą potrzeb własnego „ja”. Z milionami innych dzieje się podobnie.

A jeśli chodzi o potrzebę samego seksu, czy odgrywa ona również ważną rolę jako motyw niewierności wśród kobiet i mężczyzn?

Uogólnianie byłoby ryzykowne, jako że istoty ludzkie ujawniają wielką różnorodność w sferze płciowej. Wydaje mi się jednak, że niewierni mężczyźni są zazwyczaj bardziej zainteresowani samym przeżyciem seksualnym, kobiety zaś kierują się bardziej zaangażowaniem emocjonalnym. Dlatego kobieta często bywa zraniona w takim zetknięciu, gdyż mężczyzna traci zainteresowanie ich związkiem z chwilą gdy kochanka przestaje działać na niego tak pobudzająco, jak na początku. Ktoś napisał: „Mężczyźni kochają kobiety proporcjonalnie do ich niezwykłości w ich oczach”. Chociaż słowo „miłość” zostało niewłaściwie użyte w tym przysłowiu, w jego treści tkwi ziarenko prawdy.

Ma Pan okazję obserwować tych, którzy angażują się w przygody miłosne po to, aby zaspokoić swoje niespełnione potrzeby. Co się z nimi dzieje? Gdybyśmy ich ujrzeli dwa, trzy lata później, co byśmy znaleźli?

Uważnie obserwowałem ludzi, którzy porzucili świat odpowiedzialności, tak zwane „uczciwe życie” – i zauważyłem nieunikniony fakt. Osoby te zakładają w końcu inne „uczciwe życie”. Trawa po drugiej stronie płotu jest bardziej zielona, ale tak samo trzeba ją kosić. Wcześniej czy później przyjemność towarzysząca nielegalnemu związkowi kończy się. Ludzie muszą wrócić do pracy. Podobnie fantastyczne, romantyczne uczucia nie trwają wiecznie. Prawdę mówiąc, nowy kochanek wkrótce powszednieje, podobnie jak poprzedni małżonek. Zaczynają się rzucać w oczy jej wady i para przeżywa swoją pierwszą kłótnię. To prawda, że podniecenie ulega stępieniu. I relacja seksualna stopniowo traci swój czar zapierający dech. gdy po prostu przestaje być nowością. Są chwile, kiedy nie ma w niej zupełnie nic podniecającego. Ale co najważniejsze, myśli mężczyzny i kobiety”zwracają się w końcu ku zarabianiu na życie, gotowaniu, sprzątaniu, płaceniu podatków, co sprawia, że na nowo zaczynają się gromadzić niezaspokojone potrzeby własnego „ja”. Niestety, nasze emocje po okresie fruwania na księżyc, nieuchronnie spadają ponownie na ziemię.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>