Seksualizm dorosłych

Dlaczego niektórzy mężczyźni i kobiety są mniej zmysłowi niż inni? Postawy dorosłych w dziedzinie stosunków płciowych kształtują się w dużej mierze w dzieciństwie i w okresie dojrzewania. Zdumiewające jest jak wielu z pozoru dobrze przystosowanych ludzi wciąż uważa seks w małżeństwie na coś brudnego, zwierzęcego lub złego. Taka osoba, którą nauczono jednostronnego, negatywnego podejścia do seksu w formacyjnym okresie jej życia, może nie być zdolna wyzwolić się podczas nocy poślubnej z tych pieczołowicie skonstruowanych zahamowań. Ceremonia ślubna po prostu nie wystarcza, aby zmienić czyjeś nastawienie z „nie będziesz” na „będziesz – regularnie i z wielką namiętnością!’’. Ten zwrot w psychice nie jest łatwy do osiągnięcia.

Powinienem jednak podkreślić jeszcze jeden czynnik. Nie wszystkie różnice w intensywności popędu płciowego można przypisać błędom wychowawczym w dzieciństwie. Istoty ludzkie różnią się między sobą prawie pod każdym względem. Mamy różne rozmiary stóp, odmienny kształt zębów, niektórzy ludzie jedzą więcej niż inni, niektórzy są wyżsi od swoich rówieśników. Nie jesteśmy jednorodnymi stworzeniami. Podobnie różnimy się upodobaniami seksualnymi. Nasze „komputery” w mózgu są najwidoczniej inaczej zaprogramowane przez proces dziedziczności genetycznej. Niektórzy z nas „łakną i pragną” seksu, podczas gdy inni podchodzą do niego raczej obojętnie. Biorąc pod uwagę tę różnorodność, powinniśmy nauczyć się akceptować siebie w sferze seksualnej, jak również emocjonalnej i fizycznej. Nie znaczy to, że mamy zaniechać prób polepszenia jakości naszego życia płciowego, lecz że powinniśmy przestać walczyć o osiągnięcie niemożliwego – powinniśmy przestać próbować doprowadzić do wybuchu bomby atomowej za pomocą zapałki!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>