Rozumienie winy

Jesteśmy z żoną nowonarodzonymi chrześcijanami i zdaliśmy sobie teraz sprawę z tego, że wychowaliśmy swoje dzieci według złych zasad. Teraz są one już dorosłe, ale my wciąż martwimy się przeszłością i bardzo żałujemy jako rodzice naszych niepowodzeń w wychowaniu. Czy jest coś, co moglibyśmy zrobić w tak późnym czasie?

Pozwólcie, że zajmę się najpierw tym okropnym brzemieniem winy, które najwyraźniej dźwigacie. Trudno byłoby znaleźć rodzica, który nie miałby jakichś wyrzutów czy bolesnych wspomnień związanych z porażkami jakie odniósł jako matka czy ojciec. Dzieci są istotnie niezwykle skomplikowanymi i nie możemy być doskonałymi rodzicami podobnie jak nie jesteśmy doskonałymi ludźmi. Obciążenia życia często ogromne, popadamy w zmęczenie i rozdrażnienie, często wywiera na nas wpływ nasz obecny stan fizyczny i nasze emocje, które przeszkadzają czasem w mówieniu właściwych rzeczy i stworzeniu wzoru, jakim powinniśmy być. Nie zawsze traktujemy dzieci w tak trzeźwy sposób, jakbyśmy sobie życzyli i bardzo często zdarza się, że po roku lub dwóch latach oglądamy się wstecz i widzimy, jaki błąd popełniliśmy rozwiązując jakiś problem.

Wszyscy doznajemy tych porażek! Nikt nie jest w tym zawodzie doskonały! Dlatego każdy z nas powinien stanąć sam na sam ze stwórcą rodziców i dzieci mówiąc:

..Panie, Ty znasz maje braki. Znasz moje słabości nie tylko jako rodzica, ale w każdej dziedzinie niego życia. Zrobiłem, co mogłem najlepszego, ale to nie było dostatecznie dobre. Tak jak podzieliłeś ryby i chteb, by nakarmić pięć tysięcy ludzi, tak teraz weź mój nędzny wysiłek i posłuż się nim, aby pobłogosławić mojej rodzinie. Napraw to, co zrobiłem źle. Zaspokój potrzeby, których nie zaspokoiłem. Otocz swymi wielkimi ramionami moje dzieci i przytul je blisko do siebie. I bądź z nimi, gdy będą stały na wielkim skrzyżowaniu między dobrem i ziem. Dałem to, co mam najlepszego. Dlatego powierzam Ci moje dzieci i siebie oraz wszystko, co zrobiłem jako rodzic. Owoc tego należy teraz do Ciebie”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>