Rozumienie winy – ciąg dalszy

Wiem, że Bóg wysłucha tej modlitwy tych rodziców, których rola w wychowaniu dziecku jest już skończona. Pan nie chce, byście cierpieli z powodu winy zu zdarzenia, na które nie macie już wpływu. Przeszłość jest przeszłością. Pozwólmy jej umrzeć bezpowrotnie. Oddajmy naszą sytuację Panu i pozwólmy Mu czuwać. Myślę, że zdziwicie się widząc, że nie jesteście już sami?

Czy mógłby Pan jako psycholog wyjaśnić, czym jest sumienie i jak działa ono w umyśle? Pytanie czym jest sumienie zostało zadane kilka miesięcy leniu dzieciom w wieku od pięciu do dziewięciu lat przez czasopismo National Engnizer. Pewna sześcioletnia dziewczynka powiedziała, że sumienie jest to takie miejsce w środku człowieka, które ,,patrzy, gdy nie jest się dobrym”. Sześcioletni chłopczyk odpowiedział, że nie wie. ale wydaje mu się, że to ma coś wspólnego ze złym samopoczuciem, kiedy „się kopało dziewczynki lub małe pieski”. A jakaś dziewięciolatka wyjaśniła, że jest to głos wewnętrzny mówiący „nie”, kiedy chce się zrobić coś takiego jak spranie młodszego brata. Jej sumienie „wiele razy go uratowało!”,.

Dorosłym również nie jest łatwo określić, czym jest sumienie. Mówiąc ściśle, sumienie jest władzą umysłową daną nam przez Boga, która pozwala nam rozpoznać różnicę między dobrem a złem. Wina zaś jest nieprzyjemnym uczuciem pojawiającym się wtedy, gdy naruszymy ten wewnętrzny kod etyczny. Innymi słowami, wina jest sygnałem dezaprobaty ze strony sumienia, które w istocie mówi: „jak ci nie wstyd!”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>