Rozumienie napięcia przedmiesiączkowego

Czy humory, jakie miewam przed menstruacją są czymś, czego doświadczają wszystkie kobiety? Czuję się trochę nienormalna, gdyż co miesiąc wpadam w przygnębienie i staję się bardzo drażliwa.

Z pewnością nie jest pani nienormalna! Z tego samego powodu cierpi co miesiąc przynajmniej 30% Amerykanek. Napięcie przedmenstruacyj- ne ma wiele symptomów, między innymi ociężałość, drażliwość, brak energii, wrogość, niski poziom tolerancji na hałas, niskie poczucie godności własnej, przygnębienie, brak poczucia bezpieczeństwa, niski poziom libido (popędu płciowego) i niejasny niepokój o przyszłość.

Proszę bardziej szczegółowo opisać zmiany nastrojów związane z cyklem miesiączkowym. Czy to prawda, że ten wpływ biologiczny jest widoczny nie tylko przed lub w czasie trwania okresu, ale także w innych momentach cyklu?

Twierdzi się, zupełnie słusznie, że cztery tygodnie cyklu miesiączkowego można scharakteryzować za pomocą czterech pór roku. Pierwszy tydzień po miesiączce można określić w kalendarzu fizjologicznym jako wiosnę. Codziennie uwalniane są nowe estrogeny (hormony żeńskie), a ciało kobiety zaczyna się odprężać po minionej zimie. tir

Drugi tydzień stanowi czas letni cyklu, kiedy życie jest łatwe. W czasie tej fazy kobieta ma więcej pewności siebie niż w ciągu którejkolwiek innej fazy miesiąca. Jest to czas maksymalnej energii, entuzjazmu, uprzejmości i poczucia godności własnej. Wiele z tego optymizmu wyjaśnia poziom estrogenów, który dochodzi do szczytu w środku cyklu, kiedy to następuje owulacja. W czasie tych letnich dni relacja między mężem a żoną przedstawia się zazwyczaj najlepiej, gdyż jest wówczas bardzo wysoki popęd płciowy (i możliwość zajścia w ciążę).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>