Rozsądnym jest chwalenie dziecka za zachowanie

Ojciec do syna: Doceniam, że byłeś grzeczny, gdy obliczałem podatek od dochodów, synku. To bardzo ładne z twojej strony. A teraz, gdy praca skończona, mani trochę więcej czasu. Może zaplanowalibyśmy pójście do Zoo w następną sobotę?

Nauczyciel do ucznia szkoły średniej: słusznie zauważyłeś. Juan. Nie pomyślałem o tej stronie zagadnienia. Jłodoba mi się twój oryginalny punkt widzenia. Matka do mulego syna: Kevin, nie ssałeś palca przez cały ranek. Jestem bardzo dumna z ciebie. Zobaczymy jak długo uda ci się to po południu.

Jest rozsądne ze strony rodziców chwalić dziecko za zachowanie, które im się nie podoba. Jeśli dziecko zostanie uściskane i poklepane po ramieniu za wszystko, cokolwiek zrobi, pochwala matki stopniowo straci swoje znaczenie. Inflacja może zniszczyć wartość stosowanego wzmocnienia. Szczególne zachowanie uzasadniające szczere pochwały można znaleźć, jeśli się go szuka, nawet u najbardziej niedojrzałego dziecka.

Sądzę, że prawidłowo zastosowałem nagrodę w ostatnią sobotę, gdy wybierałam się z mężem na kolację do restauracji. Gdy wychodziliśmy, nasi cztero- i pięcioletni synowie urządzili wycie. Krzyczeli i wściekali się dopóki nie przypomniałam sobie, jak skuteczne mogą być nagrody. Podeszłam do kredensu i wyjęłam po lizaku dla każdego z nich. Ich płacz ustał i wyszliśmy z pokoju. Czy jest to przykład prawidłowego użycia „prawa wzmocnienia?”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>