Rozsądne podejście do adopcji

Najlepszą, jaką znalazłem, odpowiedzią na to pytanie będzie cytat z publikacji dr Miltona I. Levine’s Your child from 2 to 5 (Twoje dziecko w wieku 2 do 5 lat)

„Rozsądne podejście do adopcji – adoptowanie dzieci stało się tak przyjętą praktyką w ostatnich czasach, że delikatne pytanie: „Czy mam mu powiedzieć, że jest zaadoptowany?” nie kwalifikuje się już nawet do dialogu reklamowego. Większość rodziców zdaje sobie sprawę, że powiedzenie dziecku prawdy najwcześniej jak to jest możliwe daje jedyną solidną podstawę zapewniającą bezpieczeństwo zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Dr Milton I. Levine, członek rady doradczej 2-to-5 World News (Wiadomości ze świata 2-5 latków) i profesor pediatrii w New Yorku Hospital (Centrum Medyczne Cornell’a) wskazuje jednak, że: „Chociaż adopcja nie jest już uważana za wstydliwy sekret, ale jako logiczny fakt, sytuacja w dalszym ciągu wymaga delikatności, zrozumienia i wielu rozsądnych decyzji ze strony rodziców”.

Rodzice powinni powiedzieć dziecku, że jest adoptowane w momencie, gdy zacznie domagać się opowiadania historyjek, mówi dr Levine. Zaoszczędzi to dziecku poważnego szoku, który towarzyszy temu odkryciu w późniejszych latach. Rodzice mogą traktować to opowiadanie jako cudowny rozdział historii rodzinnej. Ale często nawet rodzice adoptowani z najlepszymi intencjami mają tendencję do opóźniania momentu wyjawienia prawdy. „Poczekajmy aż będzie wystarczająco duży, by zrozumieć” mogą mówić i zwlekać z wyjaśnieniem, aż główny fakt stanie się cichą tajemnicą. Zgodnie z opinią dra Levine’a nawet pięcio- i sześciolatki są już za duże, by wyjawić im prawdę bez wynikającego z tego szoku emocjonalnego. Uważa on, że rodzice powinni

– 1) powiedzieć dziecku o fakcie jego adopcji, gdy tylko jest w stanie słuchać jakichkolwiek opowiadań:

– 2) używać słowa „adoptowany” w opowiadaniu dopóki nie stanie się ono synonimem słów „wybrany” i „chciany”

– 3) nie robić żadnych wysiłków, by ukryć adopcje, choćby przeprowadzka w nowe miejsce sprzyjała ukryciu tego faktu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>