Rożnice między płciami

Ale różnice między płciami występuje również w pędzie do współzawodnictwa. Kto by w to wątpił, powinien przyjrzeć się. w jaki sposób kobiety i mężczyźni podchodzą do gry w ping-ponga, monopol, domino, rzucanie podkowami, siatkówkę czy tenisa. Kobiety traktują grę jako okazję do nawiązania kontaktów towarzyskich i przyjemnej rozmowy. Dla mężczyzn w każdej grze najważniejsze jest zwycięstwo. Nawet jeśli gra odbywa się w zaprzyjaźnionym gronie na podwórku gospodarza przyjęcia, krople potu na czołach wszystkich mężczyzn zdradzają ich namiętne pragnienie zwycięstwa. Tego rodzaju żyłkę agresywnego współzawodnictwa przypisuje się wpływom kulturowym. Ja w to nie wierzę. Jak powiedział dr Richard Restak w swej książce The Brain! The Lost Frontier (Mózg! Zagubiona granica): „Na przyjęciu urodzinowym dla pięciolatków to nie dziewczynki wyrywają zwykle włosy, biją się na pięści czy rzucają w siebie jedzeniem”.

Ponadto u większości kobiet najwyraźniej Funkcjonuje instynkt macierzyński, chociaż u niektórych jest on silniejszy niż u innych. Pragnienie dziecka jest na pewno widoczne u tych, które nie mogą począć. Otrzymuję stały napływ listów od kobiet, które dają wyraz swej wielkiej frustracji spowodowanej niemożnością stania się matką. Aczkolwiek kultura odgrywa znaczną rolę w tych tęsknotach, jestem przekonany, iż są one zakorzenione w anatomii i fizjologii kobiety.

Podałem tu tylko przykłady, nie zamierzając dać naukowego opisu różnic między kobietami i mężczyznami. Stąd też wymienione przeze mnie ilustracje dotykają zaledwie powierzchni zagadnienia i zachęca się czytelnika, by dodał do nich swe własne obserwacje i wnioski.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>