Religijne wychowanie dziecka w okresie dojrzewania

Mimo, iż trzeba łagodnie podchodzić do kwestii religijnego wychowania dziecka w okresie dojrzewania, zawsze słuszne jest. aby rodzice ustanowili i realizowali w domu chrześcijańskie normy postępowania. Zatem będę wymagał, aby mój siedemnastoletni syn chodził z całą rodziną do kościoła. Należy powiedzieć: „Dopóki jesteś pod moim dachem, będziemy oddawali cześć Bogu wspólnie jako rodzina. Nie mogę kontrolować twoich myśli. Ale obiecałem Panu, że będziemy Go w tym domu wielbić, co wynika z wypełniania nakazu: będziesz dzień święty święcił”.

Wskazał Pan, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy w pańskiej rodzinie wydarzyło się siedem wypadków śmierci. My również ponieśliśmy kilka tragicznych strat w naszej rodzinie w ostatnich latach. Moja żona umarła, gdy nasze dzieci miały 5, 8 i 9 lat. Z trudnością potrafiłem im wyjaśnić tę śmierć. Czy może mi Pan podać wskazówki, jak pomóc rodzicom, gdy dzieci zetkną się z twardą rzeczywistością śmierci, szczególnie, gdy dotknie ona kogoś z rodziny?

Kilka iat temu uczestniczyłem w pogrzebie w Inglewood w Kaliforni. Gdy tam byłem, przeczytałem broszurę napisaną przez kierownika zakładu pogrzebowego, John’a M. McKinley’a. Przez piętnaście lat pracował w tej instytucji. Tytuł broszury brzmiał: Jeśli to się zdarzy twemu dziecku. Zezwolił mi na przedstawienie jej treści, jako odpowiedź na pańskie pytanie.

Znałem rodziców Tomka, ponieważ mieszkali w sąsiedztwie i chodzili do tego samego kościoła. Ale znałem Tomka szczególnie dobrze, gdyż był on jednym z najmilszych i najweselszych pięciolatków, których miałem okazję spotkać. Był to więc szok, gdy jego mama stała się moją klientką, w związku ze śmiercią swojego męża.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>