Reakcja dzieci na „podręcznikową inwazję”

Przed urodzeniem się w zeszłym miesiącu naszego drugiego dziecka, nasz trzyletni syn był bardzo przejęty perspektywą posiadania braciszka lub siostrzyczki. Teraz jednak w idać oznaki zazdrości. Dziecko ssie duży palec i jest markotne, gdy zajmuję się niemowlęciem oraz hałasuje i jest niesforne, gdy przyjaciele wpadają z prezentami dla nowego przybysza. Proszę o zaproponowanie jakichś rozwiązań, aby pomóc dziecku dostosować się do nowej sytuacji.

Pani syn przejawia „podręcznikową” reakcję na inwazję, jaka nastąpiła w jego prywatnym królestwie. My również zauważyliśmy podobne zachowanie, gdy urodziło się nasze drugie dziecko. Nasz syn pojawił się na scenie, kiedy jego siostra miała pięć lat. Była ona jedyną wnuczką w rodzinie obu stron i skupiało się na niej całe zainteresowanie dorosłych. Aż nagle do jej bezpiecznego pałacu wdarła się wdzięczna mała istotka, która zajęła centralne miejsce na scenie. Wszyscy krewni tulili, zagadywali, kołysali, obejmowali małego Ryan’a, podczas gdy Danae podejrzliwie obserowała to wszystko z boku. Kiedy wracaliśmy do domu od babci w niedzielę po południu, w około tydzień po przyjściu Ryan’a na świat, nasza córka powiedziała nagle: „Tatusiu, by wiesz, że to tylko takie sobie mówienie. Ty wiesz, że nie chcę być niedobra, czy coś takiego, ale czasem chciałabym, żeby nie było RyaiTa!”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>