Pytania nastolatków

Jestem nastolatkiem i chcę wyglądać i ubierać się tak jak wszyscy moi koledzy. Moi rodzice mówią mi, że powinienem mieć swoją indywidualność i chcieć się wyróżniać, ale ja po prostu nie mogę tak. Czy Pan rozumie?

Oczywiście, że tak. Pozwól, że ci wyjaśnię, dlaczego odczuwasz taką presję, aby być podobnym do wszystkich innych. Odpowiedź na to pytanie obejmuje uczucia niższości, które są zazwyczaj bardzo silne w okresie dojrzewania. Widzisz, gdy czujesz się bezwartościowy i głupi – kiedy siebie nie lubisz – wówczas bardziej obawiasz się groźby śmieszności lub odrzucenia przez kolegów. Stajesz się bardziej wrażliwy na punkcie bycia przedmiotem śmiechu. Brak ci pewności siebie w tym, aby się różnić. Twoje problemy wydają ci się aż nadto wielkie, aby je jeszcze pogarszać sprzeciwiając się życzeniom większości. Ubierasz się więc lak, jak ci dyktują inni, mówisz tak, jak inni każą ci mówić i wszystkie twoje myśli są myślami grupy, do której przynależysz. Zaczynaszsię bać podnieść rękę w klasie lub wyrazić swoje własne myśli. Twoim wielkim pragnieniem jest zachowywać się w sposób jak najbardziej „bezpieczny”. Wszystkie te zachowania mają pewien wspólny mianownik wszystkie one wynikają z braku pewności siebie.

Stopniowo, w miarę jak będziesz się stawał coraz bardziej dojrzały i przyzwyczaisz się do własnej osoby, takiej jaką cię stworzył Bóg, poczucie godności własnej powróci do ciebie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>