Przypadek oszalałej przysadki

Pojęcie to rozwinęło się. ponieważ lekarze w ostatnich latach poświęcali wiele studiów oczywistym objawom przekwitania, a także innym, wcale nie tak oczywistym skutkom.

Do symptomów oczywistych należą te najbardziej dotkliwe objawy, o których każda kobieta słyszy aż do znudzenia. Jednym z nich jest klasyczny, okryty złą sławą goryczy dreszcz objawiający się w nagłym uczuciu gorąca przepływającym przez ciało do głowy, wywołującym

– 21 Rozmowy / rodzicami intensywne wypieki na twarzy, po czym następuje często obfite pocenie się i zimne dreszcze. Do innych objawów należy ból głowy, osłabienia, palpitacja, bezsenność oraz zawroty głowy.

Często występują problemy emocjonalne. – „to tak jakby kolor szkieł, przez które kobieta patrzy na świat zmienił się z różowego na niebieski”, powiedział jeden z lekarzy. „Kobiela staje się niespokojna, pełna obaw, przygnębiona, melancholijna, drażliwa i zmienna uczuciowo”.

Jakie są przyczyny tych zaburzeń? Jeszcze nie tak dawno (początek 20 wieku) brakowało podstawowego zrozumienia tych spraw. Do lat dwudziestych naszego wieku nikt nie wiedział, że jajniki wytwarzają estrogen. Od tego czasu stało się jasne, że to właśnie ten hormon sprawia, że dziewczyna staje się kobietą i umożliwia urodzenie dzieci. Zanik funkcji jajników, a więc również produkcji estrogenu, wywołuje przekwitanie, a tym samym zatrzymuje menstruację. Ale zanik jajników może także spowodować zaburzenia w innych gruczołach. Można to przedstawić za pomocą takiego obrazu.

Przez wszystkie swoje czynne lata jajniki wydzielają estrogen z polecenia przysadki. Przysadka, naczelny gruczoł organizmu znajdujący się u podstawy mózgu, kieruje również innymi ważnymi gruczołami wydzielania wewnętrznego, w tym tarczycą i gruczołami nadnerczy. Gdy w stadium przekwitania jajniki nie są w stanie dłużej reagować odpowiednio na polecenia przysadki, powoduje to w niej zaburzenia. Ma to wpływ na kierowanie przez nią innymi gruczołami i rezultacie może nastąpić zachwianie równowagi hormonalnej, które oddziałuje na cały system nerwowy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>