Przyczyny niskiego poczucia godnośći własnej

O ile istnieje wiele przyczyn niskiego poczucia godności własnej wśród dzisiejszych kobiet, ta stale mszcząca się brzydota Iktórej niesprawiedliwa kara dotyka każdą kobietę przynajmniej od czasu do czasu) wciąż robi swą brudną robotę w całym naszym społeczeństwie.

Czy „piękno” i „inteligencja” mają taki sam wpływ na dorosłych mężczyzn jak na kobiety? Czym się różni w tym względzie poczucie godności własnej mężczyzny od kobiety?

U mężczyzn począwszy od późnego wieku dojrzewania i wczesnego wieku dorosłego atrakcyjność fizyczna stopniowo traci na wartości ustępując miejsca inteligencji. U kobiet natomiast piękno utrzymuje swoje pierwsze miejsce przez całe życie, nawet w wieku średnim i później. Powodem, dla którego przeciętna kobieta wolałaby być piękną niż inteligentną jest to, że wie ona, iż przeciętny mężczyzna potrafi lepiej widzieć niż myśleć. Jej system wartości jest oparty na jego systemie i tak już prawdopodobnie będzie zawsze. Wartość osobistych preferencji mężczyzny jest również zakorzeniona w opinii płci przeciwnej, jako że większość kobiet ceni inteligencję u mężczyzny wyżej niż wygląd.

Mój mąż często wyśmiewa się z mojego ciała. Tak mi po prostu dokucza na żarty, ale jego uwagi wprawiają mnie w zakłopotanie i obojętność w sprawach seksu. Dlaczego nie potrafię po prostu zignorować jego żartów, skoro wiem, że nie ma zamiaru mnie zranić?

Seks u człowieka jest nierozerwalnie związany z jego strukturą psychiczną

Seks u człowieka jest nierozerwalnie związany z jego strukturą psychiczną, szczególnie u kobiet. Na przykład kobieta, która czuje się brzydka zbyt często wstydzi się swojego niedoskonałego ciała, by móc bez zakłopotania uczestniczyć w akcie płciowym. Jej braki rzutują na jej zmysłowość. Podobnie osoba, która czuje się onieśmielona i zawstydzona będzie zwykle prowadziła skromne życie płciowe zaś osoba pewna siebie, zdrowa emocjonalnie będzie prawdopodobnie zachowywała się spontanicznie.

Musi Pani pomóc dostrzec mężowi, o ile to możliwe, że wszystko co w jakikolwiek sposób obniża pani poczucie godności własnej będzie rzutowało także na problemy w łóżku. Każdy bowiem wyraz braku szacunku z jego strony prawie na pewno wpłynie na waszą relację fizyczną. Pod tym względem nasze zachowanie seksualne różni się radykalnie od mechanicznych reakcji zwierząt. Nie można zaprzeczyć o istnieniu w człowieku czy stłumić w nim współistniejących czynników emocjonalnych.

Nigdy nie czułam się piękna czy nawet atrakcyjna w oczach płci przeciwnej. Czy to tłumaczy, dlaczego jestem ogromnie wstydliwa, wstydząc się nawet bycia widzianą przez innych w kostiumie kąpielowym?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>