Proces dojrzewania to cudowne i ciekawe zjawisko

Mam dwanaście lat i tatuś mówi, że moje ciało zacznie się wkrótce bardzo zmieniać. U niektórych moich kolegów to już się zaczęło. Ale ja nie rozumiem, co takiego ma się ze mną dziać i dlaczego. Czy mógłby mnie Pan uświadomić?

Z przyjemnością. Proces dojrzewania to cudowne i ciekawe zjawisko. Całym tym zjawiskiem kieruje maleńki narząd leżący w pobliżu ośrodka mózgowego zwany gruczoiem przysadkowym. Ten mały organ ma wielkość zaledwie drobnej Fasolki, uznany jest jednak za gruczoł naczelny, gdy mówi pozostałym gruczołom, co mają robić. Jest to taki „wielki szef na górze” i gdy tytko piśnie słówko cały system gruczołów podskakuje. Gdzieś wewnątrz twojej przysadki znajduje się plan dla twojego ciała. Dokładnie we właściwym czasie zaczyna ona wysyłać posłańców chemicznych zwanych hormonami, którzy przekazują pozostałym gruczołom w organizmie wiadomość: „Ruszajcie się, nadszedł czas dojrzewania”. Faktycznie, hormony te będą miały różnorodny wpływ na twój organizm w czasie kilku następnych lat twojego życia.

Cieszę się, że twój tatuś powiedział ci o tych zmianach, które mają wkrótce nastąpić. Jest kilka powodów, dla których powinieneś rozumieć ten aspekt swojego rozwoju fizycznego. Po pierwsze, jeśli nie wiesz, co się ma wydarzyć w twoim ciele, możesz się porządnie przestraszyć, gdy nagle wszystko w tym samym czasie zaczyna przewracać się do góry nogami. Wcale nie jest to niezwykle, że nastolatek zaczyna się wtedy martwić o siebie. Zastanawia się: „Co się tutaj dzieje? Czy jestem chory? Czy to może jest rak? Czy jest coś nie w porządku z moim ciałem? Czy mam odwagę, aby o tym z kimś porozmawiać? Są to niepotrzebne obawy, które wynikają z niewiedzy lub dezinformacji na temat rozwoju organizmu. Gdy młodzi ludzie rozumieją proces dojrzewania, wiedzą, że te zmiany oznaczają normalne, naturalne zjawiska, których należało się spodziewać. Dlatego chcę ci dokładnie powiedzieć, czego możesz oczekiwać we wczesnym okresie dojrzewania. Po prostu nie ma powodu, abyś się niepokoił tymi gwałtownymi zmianami fizycznymi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>