Proces dojrzewania to cudowne i ciekawe zjawisko – kontynuacja

Najważniejszą zmianą, którą zauważysz to, że twoje ciało zacznie się przygotowywać do rodzicielstwa. Nie powiedziałem oczywiście, że niedługo zostaniesz rodzicem (od tego powinno cię dzielić jeszcze wiele lat) ale że twoje ciało wkrótce wyposaży się w zdolność dawania życia. To jest jedna z głównych zmian w tym okresie. Prawidłowa nazwa tego okresu przebudzenia seksualnego brzmi dojrzewanie.

W czasie dojrzewania zaczniesz gwałtownie rosnąć, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w twoim życiu. Twoje mięśnie staną się znacznie bardziej podobne do muskułów mężczyzny, staniesz się o wiele silniejszy i lepiej skoordynowany. Dlatego właśnie chłopiec z klasy siódmej lub ósmej jest zwykle lepszym sportowcem niż pięcio- czy szóstoklasista, uczeń szkoły średniej lepszym sportowcem niż chłopiec z siódmej lub ósmej klasy. Następuje w tym okresie zdecydowany wzrost rozmiarów całego ciała, a także siły i koordynacji.

Po drugie: twoje włosy przybiorą wygląd bardziej zbliżony do włosów mężczyzny. Zauważysz na twarzy pierwsze ślady brody i co jakiś czas będziesz musiał się golić. Po raz pierwszy też włosy zaczną ci rosnąć pod pachami oraz w okolicy łonowej (w intymnych częściach ciała), wokół organów płciowych. Same organy płciowe staną się większe i bardziej podobne do organów dorosłego mężczyzny. Wszystko to świadczy o tym, że mały chłopiec na zawsze znika, a w jego miejsce pojawia się mężczyzna, zdolny do tego, aby być ojcem oraz opiekunem swojej żony i rodziny. Ta fantastyczna przemiana przypomina mi w jakiś sposób gąsienicę, która prządzie wokół siebie kokon, by po pewnym czasie wyłonić się z niego jako zupełnie inna istota – motyl. Oczywiście zmiany zachodzące w chłopcu nie są tak zupełne ale po przejściu procesu dojrzewania (medyczne określenie dojrzewania) nigdy nie będzie się takim samym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>