Problemy wieku dojrzewania

Wiem, że mam obowiązek pouczyć Rysia, mego syna wchodzącego niedługo w wiek młodzieńczy, na temat podstawowych zasad rozmnażania się i życia płciowego, zanim osiągnie on już wiek dojrzewania. Ale co jeszcze powinienem mu powiedzieć?

Między innymi trzeba mu powiedzieć o gwałtownych przemianach fizycznych, które zaczną wkrótce zachodzić w jego organizmie. Zauważyłem, że nastolatki, których nikt na ten temat nie pouczył, dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza grupa nie zdaje sobie sprawy z nadejścia tych zmian i jest chora ze zmartwienia z powodu tego, co się z nimi dzieje. Druga grupa wie o tym. że pojawią się pewne cechy i niepokoi się tym.że ich pojawienie opóźnia się. Dlalego właśnie w wieku dojrzewania tak powszechne jest występowanie zwątpienia i lęków. Można ich uniknąć przez zdrowe, budzące zaufanie rodzicielskie pouczenie.

Proszę o więcej szczegółów. O jakich zasadniczych przemianach powinienem powiedzieć Rysiowi? Są cztery tematy, które koniecznie należy poruszać w rozmowie tego rodzaju.

– I) Nastąpi gwałtowny wzrost, co przez ja kiś czas osłabi siły żywotne organizmu. Nastolatek będzie w związku z tym potrzebował więcej snu i lepszego odżywiania się w stosunku do okresu wcześniejszego.

– 2) Należy powiedzieć dziecku, że jego ciało szybko zmieni się w ciało dorosłego człowieka. Jego organy płciowe staną się bardziej dojrzałe, a w ich okolicach pojawi się owłosienie łonowe (w przypadku chłopców należy podkreślić następującą rzecz: wielkość członka nie ma znaczenia. Wielu chłopców martwi się tym, że ich organ płciowy jest zbyt mały. ale to nie ma nic wspólnego ze zdolnością do stania się ojcem i odczuwania satysfakcji płciowej w dorosłym wieku. W przypadku dziewcząt należy w podobny sposób omówić rozwój piersi).

– 3) Córce należy dokładnie wyjaśnić wszystkie szczegóły cyklu miesiączkowego, zanim pojawi się pierwsza miesiączka. Dziewczynka może być przerażona tą stroną procesu dojrzewania, jeśli nie została o niej wcześniej uprzedzona. Są dostępne różne książki i filmy, które mogą być pomocne w wyjaśnieniu tego procesu w rozwoju człowieka i powinno się z nich korzystać. Największym obowiązkiem rodziców na tym etapie jest przekazanie dziecku pewności siebie, optymizmu, a także radości z powodu pojawienia się miesiączki niż oświadczenie smutnym głosem: „To krzyż, który musisz dźwigać jako kobieta”.

– 4) Rzeczą bardzo ważną jest omówienie z dziećmi sprawy czasu, w jakim ma miejsce dojrzewanie, gdyż stąd bierze się wiele smutku i rozpaczy. Ten okres wzmożonego rozwoju płciowego może pojawić się u chłopców już w wieku dwunastu lat lub dopiero w wieku dziewiętnastu lat, a u dziewcząt od dziesiątego do siedemnastego roku życia. To znaczy, że u niektórych dzieci może on nastąpić o siedem lat wcześniej niż u innych. Dzieci, które rozwijają się bardzo wcześnie lub bardzo późno napotykają zwykle na przykre dla nich problemy psychologiczne. Rozważmy te cztery skrajne przypadki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>