Problem narkomanii wśród nastolatków

Czy sądzi Pan, że problem narkomanii wśród nastolatków można rozwiązać poprzez lepsze nauczanie na ten temat? Niestety, zażywania narkotyków przez nastolatków nie można zwyciężyć za pomocą programów nauczania wyjaśniających niebezpie- czeństwa z tym związane. Młodzież dobrze zna następstwa narkotyzowania się – przypuszczalnie nawet lepiej niż rodzice. Nie są przecież głusi i zażywanie przez nich narkotyków występuje zazwyczaj pomimo ceny, którą należy za to zapłacić. O ile więc jesteśmy zobowiązani wspierać wszelkie wysiłki pedagogiczne mające na celu pomóc młodzieży w tej sprawie (jest to nasza jedyna nadzieja poprawy sytuacji) musimy przyjąć, że problem narkotyków będzie istniał dopóty dopóki ..ćpanie” przestanie być modne. Kiedy zażywanie narkotyków zacznie przynosić hańbę, epidemia ta się zakończy – ale nie nastąpi to ani o minutę wcześniej.

W jaki sposób mogę dopomóc mojemu dziecku przeciwstawić się presji ze strony środowiska jego rówieśników w tak ważnych dziedzinach jak zażywanie narkotyków i niemorałność seksualna?

Ważne jest, by dziecko zanim wejdzie w wiek dojrzewania zdawało sobie sprawę z. presji, jaką może wywierać grupa, zanim ten nacisk osiągnie punkt szczytowy. Kiedyś w przyszłości może się zdarzyć, że chłopiec będzie siedział w samochodzie w towarzystwie czterech kolegów, którzy zechcą zażyć kilka czerwonych pigułek – musi więc wiedzieć wcześniej, jak ma się zachować w takiej sytuacji. Rodzic może odegrać ze swoim dzieckiem podobną scenkę pouczając je, co ma mówić i robić. Oczywiście takie przygotowanie nie gwarantuje, że jego dziecko będzie miało odwagę stanąć samotnie wobec takiej sytuacji, ale znajomość wpływu rówieśników może mu dać niezależność w czynieniu tego, co słuszne. Polecałbym zatem dokładne przedyskutowanie podobnych postaw konformistycznych oraz odegranie scenki z dziesięcio- lub jedenastoletnią pociechą.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>