Problem narkomanii wśród nastolatków – dalszy opis

Opisał Pan postawę konformistyczną wśród nastolatków z obrazową dokładnością i rozpoznajemy ją u naszej kilkunastoletniej córki. Czy my również jesteśmy podatni na nacisk ze strony grupy środowiskowej i konformizmu?

Jednym z wielkich mitów amerykańskich jest przekonanie, że jesteśmy narodem niepodobnych do siebie indywidualistów. W tym punkcie naprawdę daliśmy się okpić. Lubimy myśleć o sobie jako o samych Abrahamach Lincolnach, Patrickach Henry, czy kowbojach trzymających się prosto i odważnie w obliczu odrzucenia przez środowisko. Ale obraz ten rażąco nie pasuje do większości Amerykanów.

Prawdę mówiąc, jesteśmy narodem tchórzów społecznych. Wydaje mi się, że zużytkowujemy znaczną część naszej energii na to, aby stać się podobnymi do wszystkich, kuląc się ze strachu przed prawdziwą indywidualnością.

Oczy wiście jest wiele wyjątków od tej reguły, jednakże niezależność społeczna i pewność siebie nie wydają się być dominującymi cechami mentalności amerykańskiej.

Jakie są pańskie odczucia w związku z zażywaniem dzisiaj marihuany? Słyszałem, że nie powoduje ono wpadnięcia w nałóg, a zatem nie jest szkodliwe słyszałem również, że jest bardzo niebezpieczne. Jakie są fakty?

Pozwólmy wypowiedzieć się na ten temat doktorowi medycyny Haroldowi Voth. Dr Voth pracuje jako starszy psychiatra i psychoanalityk dla Fundacji Menningera w Topeka. Kansasjest również współdy- rektorem do spraw nauczania psychiatrii w Centrum Medycznym w Topeka. Oto jego słowa:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>