Potrzeby nastolatka w okresie dojrzewania

Po pierwsze – musisz mieć dużo snu i odpoczynku w czasie gwałtownego wzrostu. Potrzeba ta jednak często nie jest zaspokajana, gdyż nastolatki uważają, że nie powinni kłaść się spać tak wcześnie, jak to było kiedy byli dziećmi. Dlatego przesiadują do późna w nocy, a następnego dnia wlokąc się wykonują wszystkie czynności w stanie wyczerpania. Możesz wierzyć lub nie, ale osoba dwunasto- czy trzynastoletnia w gruncie rzeczy potrzebuje więcej odpoczynku niż wtedy, gdy miała dziewięć lub dziesięć lat, a to z prostej przyczyny – zwiększonego tempa wzrastania.

Po drugie – w okresie dojrzewania ważne jest również to. co się je. Ciału potrzebne są surowce do zbudowania nowych komórek mięśni, kości i włókien, które są w planie. Konieczne będzie, abyś w tym czasie odżywiał się według zrównoważonej diety: to nawet ważniejsze teraz niż gdy miałeś sześć czy osiem lal. Jeśli nie będziesz się dobrze odżywiał w tym okresie wzrostu, zapłacisz za to choroba i rozmaitymi kłopotami fizycznymi. Twój organizm musi mieć witaminy i substancje mineralne oraz białko konieczne do tak różnokierunkowcgo wzrostu.

To są niektóre podstawowe zmiany, których możesz się spodziewać w ciągu następnych kilku lat. A kiedy się już one dokonają, znajdziesz się na drodze do bycia mężczyzną.

Mam na imię Kim. Mam jedenaście lat i jestem dziewczynką. Jakich zmian mogę się spodziewać? Szczególnie interesuje mnie menstruacja i to. jak się robi dzieci?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>