Poczucie niższości jest głównym czynnikiem szalejącej dziś epidemii gwałtów

Zebrane ostatnio dowody świadczą o tym, że poczucie niższości jest głównym czynnikiem szalejącej dziś epidemii gwałtów. Gdyby jedynym celem gwałciciela był stosunek płciowy, mógłby on zadowolić się kontaktem z prostytutką. Ale w grę wchodzi coś innego. Większość gwałcicieli najwyraźniej chce poniżyć swoje ofiary. Ponieważ w młodości nie mieli powodzenia u dziewcząt, dążą do zdobycia wyższości w kontakcie seksualnym przez pohańbienie i wykorzystanie bezbronnych kobiet.

A co powiemy o agresywnej przemocy w szkołach amerykańskich, stale wzrastającej w ciągu ostatnich lat? Czy można ją przypisać frustracji płynącej z niskiego poczucia własnej godności? Byłbym skłonny tak sądzić. A jakie lepsze wyjaśnienie możnaby znaleźć dla wandalizmu, którego wynikiem jest co roku zniszczenie sprzętu szkolnego milionowej wartości? Uczniowie czują się w ciągu dnia głupi i lekceważąco traktowani i pod osłoną nocy zabierają się do pomszczenia swojej zniewagi.

Przykładów jest mnóstwo. Dlatego utrzymują, że chaos społeczny we wszystkich swych formach zwiększa się, gdy obywatele czują się niezdatni i poniżeni. Jest oczywiście wiele innych przyczyn, ale żadna z nich nie jest tak potężna.

Czy mógłby Pan wypowiedzieć się na temat przemocy ogólnie panującej w naszym społeczeństwie oraz jej głównych sił napędowych? Co Pana zdaniem można i trzeba w związku z tym zrobić?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>