Opis zmian fizycznych towarzyszących procesowi starzenia się

Niemoc związana ze starością nie polega po prostu na nagłym popsuciu się wszystkich systemów na tym samym poziomie i w tym samym tempie. W normalnych warunkach istnieje pewien porządek tego psucia się to znaczy, jeśli nie wchodzi w grę jakiś czynnik chorobowy, który to zmienia. Normalny proces starzenia się przebiega w następujący sposób:

Pierwszą rzeczą ulegającą pogorszeniu jest kontakt zmysłowy z otoczeniem. Źrenica oka traci swoją zdolność skracania i ogniskowania, dlatego nosimy szkła dwu ogniskowe umożliwiające nam widzenie zarówno z bliska jak i z daleka. W niektórych przypadkach dalszym uszkodzeniem jasności widzenia są katarakty.

Zmniejsza się przewodzenie dźwięku z powodu wyniszczenia trzech naszych kostek w uchu, dlatego nie słyszymy tak dobrze jak przedtem. Najpierw zaczynamy nie dosłyszeć wyższych tonów, później tracimy słyszalność niższych skal dźwięku. Czopki smakowe w ustach i na języku źle funkcjonują, toteż nic nie smakuje nam tak jak kiedyś. Jedzenie przestaje nam przynosić radość, zatraca się zmysł węchu, co również rzyczynia się do tego, że jedzenie nam niezbyt smakuje, jako że faktyczne zadowolenie z jedzenia pochodzi w dużej mierze z miłego zapachu. Skóra wysycha i twardnieje, co osłabia zmysł dotyku. Tak więc wszystkie zmysły zostają osłabione i tracą stopniowo swą zdolność odbierania informacji i przekazywania jej do mózgu. Później zaczynają występować zmiany w czynnościach motorycznych czyli w zdolności sprawnego poruszania się. Najpierw zmniejsza się kontrola nad czubkami palców, po czym występuje osłabienie zręczności dłoni, potem nadgarstka, łokcia i ramienia. Zmniejszenie koordynacji przychodzi od najbardziej wysuniętych części ciała w kierunku środka ciała. Dlatego nierówne pismo osoby starszej zdradza jej wiek.

Opis zmian fizycznych towarzyszących procesowi starzenia się część 2

Następnie zachodzą zmiany w układzie krwionośnym. Tłuszcz znajdujący się w sercu i wokół niego zmusza je do ciężkiej pracy, aby mogło spełnić lo samo zadanie. Nadmierny wysiłek wymaga dłuższego czasu, by powrócić do normalnego rytmu krążenia. Do przemęczenia serca przyczynia się również stopniowe sztywnienie arterii. W arteriach gromadzi się cholesterol i tamuje przepływ krwi. co może prowadzić do ataków serca, zawałów i innych zaburzeń układu krwionośnego. Co więcej centralny układ nerwowy nie jest już w stanie sprawnie regulować procesów organizmu, zaostrzając takie problemy jak słabe krążenie.

Zmniejszają się czynności reprodukcyjne – u kobiet około czterdziestego piątego roku życia, u mężczyzn w wieku pięćdziesięciu lub sześćdziesięciu lat. Zycie nam już nie ufa i nie powierza nam już. swojego najcenniejszego daru prokreacji.

Podsumowując, główne zmiany zachodzące w procesie starzenia się są następujące: po pierwsze, doświadczamy osłabienia czynności zmysłów, po drugie, pogarsza się sprawność ruchowa organizmu, to znaczy zmiany fizyczne związane z ruchem. Jeśli życie trwa nadał po tym etapie, może wystąpić zanik sprawności umysłowej.

Czy jest rzeczą nieuniknioną, że w piątej, szóstej i siódmej dekadzie życia zmniejsza się popęd płciowy? Nie ma podstaw organicznych do tego, by kobiety lub mężczyźni doświadczali w miarę starzenia się zmniejszenia pożądania płciowego. Pożądanie seksualne uzależnione jest bardziej od stanu umysłu oraz postaw emocjonalnych aniżeli od wieku. Jeśli mąż i żona widzą się jako starych i nieatrakcyjnych, mogą stracić zainteresowanie seksem z powodów drugorzędnych w stosunku do wieku. Ale z fizycznego punktu widzenia bajką jest, że kobiety i mężczyźni stają się po przekwitaniu niechętni kontaktom płciowym.

Czego najbardziej pragnie kobieta od swojego męża w piątej, szóstej i siódmej dekadzie życia? Pragnie i potrzebuje ona tej samej pewności co do jego miłości i szacunku, jakiej pragnęła będąc młodszą. Piękno oddania się sobie w miłości polega na tym, że jest to oddanie zaprzysiężone na całe życie. Kobieta i mężczyzna mogą przejść wspólnie dobre i złe chwile jako przyjaciele i sprzymierzeńcy. W przeciwieństwie do tego młody zwolennik „wolnego seksu” i niezaangażowania się wejdzie w swój wiek średni ze wspomnieniem tylko nadużyć i złamanych relacji. Ta krótkowzroczna filozofia tak bardzo dzisiaj propagowana ma łatwy do przewidzenia ślepy zaułek na końcu drogi. Przyznaję, że oddana miłość kosztuje, ale gdy dojrzeje, zwraca największe koszty inwestycji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>