Opinia dr Normana S. Brandes’a

Najczęściej jestem przygnębiona i martwię się, czy moje nastroje mogą mieć wpływ na moje dzieci. Czy dzieci są zazwyczaj wrażliwe na zniechęcenie i depresję rodziców?

Według opinii dra Normana S. Brandes’a, psychiatry dziecięcego, dzieci są bardzo wrażliwe na stany depresji u dorosłych. Często same ulegają depresji, nawet jeśli dorośli są przekonani, że ukryli swoje przygnębienie przed dziećmi. Co więcej, dorośli są bez przerwy bardzo uważnie obserwowani przez swoje dzieci, które „uczą się”, jak postępować z frustracjami. Krótko mówiąc, przez swoją własną depresję skutecznie uczymy dzieci podobnie reagować w przyszłości.

Jeśli, jak to pani zaznaczyła, cierpi Pani na chroniczną depresję, proponowałbym zasięgnięcie porady lekarskiej. Proszę zacząć od swojego lekarza, który może znaleźć fizyczną przyczynę takiego nieustającego zniechęcenia. Jeśli nie, może skierować panią do poradni psychologicznej. Nie znaczy to, że jest pani chora psychicznie czy znerwicowana. Być może chodzi tylko o potrzebę zastanowienia się z pomocą kompetentnej osoby, nad sprawami które panią niepokoją.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>