Okres napięcia przedmiesiączkowego

Gdy nadejdzie okres napięcia przedmiesiączkowego należy interpretować swoje uczucia ostrożnie i sceptycznie. Jeśli będziemy pamiętać o tym, że uczucie rozpaczy i bezwartościowości jest hormonalnie uwarunkowane i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, łatwiej nam będzie znieść to psychologiczne nurkowanie. Dobre jest odbycie co miesiąc krótkiej rozmowy z samą sobą, mówiąc sobie: „Chociaż czuję się nic nie warta, nie chcę tv to wierzyć. Wiem, że za kilka dni będę się czuła inaczej, a więc byłoby śmieszne, gdybym się dała zwalić z nóg. Chociaż niebo wygląda pochmurnie, moje widzenie jest zniekształcone. Mój prawdziwy problem jest natury fizycznej, nieemocjonalnej, ale wkrótce to się zmieni na lepsze

Nie sądzę, by mój mąż rozumiał problemy, których doświadczam w czasie cyklu miesiączkowego. Czy mógłby Pan udzielić mu jakichś wskazówek na temat tych czynników fizjologicznych?

Jako temu, który nigdy nie miał okresu trudno jest mężczyźnie zrozumieć uczucie ociężałości i ospałości, które leży u źródeł ostrych uwag oraz drażliwości jego żony w czasie poprzedzającym miesiączkę.

Przypomina mi się wypadek, o którym opowiadał mi mój nieżyjący przyjaciel dr David Hernandez, położnik i ginekolog posiadający prywatną praktykę. Ta prawdziwa historia dotyczy pewnej grupy Latynosów, których żony otrzymały od jakiejś firmy farmaceutycznej tabletki antykoncepcyjne. Amerykańskie władze federalne nie zezwalały na prowadzenie badań hormonalnych w kraju, dlatego firma ta wybrała małą wioskę rybacką w Ameryce Południowej, której mieszkańcy zgodzili się na współpracę. Wszystkie kobiety z tej miejscowości zażyły tabletkę tego samego dnia. a po trzech tygodniach działanie leku dobiegało według recepty końca, dopuszczając menstruację. Oznaczało to oczywiście, że wszystkie dorosłe kobiety w tej społeczności w tym samym czasie przechodziły napięcie przedmenstruacyjne. Mężczyźni nie mogli tego znieść. Co miesiąc wszyscy wsiadali do łodzi i pozostawali na morzu aż do chwili, gdy kryzys w domu przeminął.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>