Okres dojrzewania równa się nagłym zmianom

Od tych gwałtownych zmian dzieli cię prawdopodobnie już tylko niewielki odstęp czasu. Dla wielu dzieci przerażające jest to, że zmiany te przychodzą nagle, nieomal z dnia na dzień. Przysadka szybko zaczyna wprawiać wszystko w ruch. Rzuca rozkazy na prawo i lewo i wydaje się, że całe ciało ściga się wewnątrz w kółko usiłując wykonać wszystkie polecenia.

Nic nie pozostaje bez wpływu – nawet twój głos ulegnie zmianie. Jestem pewien, że zauważyłeś o ile niższy jest głos twojego taty od twojego własnego głosu. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak to się stało? Czy zawsze glos taty był taki gruby i głęboki? Czy zawsze brzmiał jak tuba? Czy wyobrażasz sobie swego tatę w kołysce gaworzącego grubym głosem? Oczywiście, że nie. Nie przyszedł na świat z takim głosem. Jego głos zmienił się w czasie pokwitania i to samo będzie z twoim głosem. Jednakże zanim proces pogłębiania się głosu zostanie zakończony, głos dorastającego chłopca jest dla niego czasem kłopotliwy, ponieważ nie brzmi zbyt solidnie. Załamuje się, piszczy, skrzeczy – po prostu przez kilka miesięcy przechodzi mutację. Ale znów nie należy się tym martwić, gdyż wkrótce głos stanie się głęboki i równy. Niewiele czasu potrzeba na to, by ten rozwój strun głosowych zakończył się.

Innym procesem fizycznym pojawiającym się zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt w okresie pokwitania jest zmęczenie lub brak energii. Twoje ciało będzie inwestowało tak wiele środków w proces wzrostu, iż będzie się wydawać, że braknie mu przez pewien czas energii na inne czynności. Ta faza zwykle nie trwa długo. Powinieneś się jednak spodziewać uczucia zmęczenia. Szczerze mówiąc, powinno to wpłynąć na twoje postępowanie w dwojaki sposób.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>