Odrzucenie społeczne rodzi uczucia niższośći

Nie polecałbym, aby pani przyjaciółka przesiadywała samotnie pielęgnując nienawistne wspomnienia o mężu. Gorycz i uraza to rak w sferze emocji, który zżera nas od wewnątrz. Gdybym był jej doradcą, zachęciłbym ją. aby możliwie zbadała wszystkie fakty. Powinna spróbować odpowiedzieć sobie na następujące pytania: „Czy pomimo moich ludzkich słabości ceniłam moje małżeństwo i próbowałam je uratować? Czy mój mąż postanowił zniszczyć nasz związek, a potem szukał usprawiedliwienia dla swoich czynów? Czy została mi dana uczciwa szansa rozwiązania spraw najbardziej drażliwych? Czy mogłam go zatrzymać, nawet gdybym zrobiła wszystko, czego żądał? Czy to rozsądne, abym czuła nienawiść do siebie za to. co się stało?”

Pani przyjaciółka powinna wiedzieć, że odrzucenie społeczne rodzi uczucia niższości w różnych proporcjach, w szczególności zaś odrzucenie przez osobę kochaną jest najpotężniejszym w całym ludzkim doświadczeniu środkiem burzącym poczucie własnej godności. Można pomóc zobaczyć siebie jako ofiarę tego procesu, a niejako osobę, która straciła całą swoją wartość ponosząc w grze miłosnej porażkę.

Znam pewną kobietę, która ogromnie potrzebuje ludzi, ale nieświadomie odpycha ich od siebie. Zbyt wiele mówi, nieustannie narzeka i sprawia, że wszyscy chcą od niej uciec. Wiem, że cierpi ona na potworny kompleks ale mogłabym jej pomóc, gdyby mi tylko na to pozwoliła. W jaki sposób mogę jej powiedzieć o jej drażniących wadach nie powodując jednocześnie, że uzna się za jeszcze gorszą?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>