Oddziaływanie telewizji na człowieka

Ja również jestem zatroskany oddziaływaniem telewizji w naszym domu. Jak możemy tym pokierować bez uciekania się do zasad dyktatorskich?

Wydaje się, że jako rodzice mamy przed sobą trzy cele. Po pierwsze, chcemy kontrolować jakość programów oglądanych przez nasze dzieci. Po drugie, chcemy kontrolować ilość oglądanych programów. Nawet dobre programy mogą mieć niepożądany wpływ na pozostałe zajęcia dzieci, jeśli spędzają one przed odbiornikiem zbyt wiele czasu. Po trzecie, w określeniu zasad oglądania telewizji powinna uczestniczyć cała rodzina, jeśli to możliwe.

Czytałem niedawno o pewnym systemie, który jest bardzo skuteczny w osiągnięciu tych trzech celów. Po pierwsze, sugerowano, żeby rodzice usiedli razem z dziećmi i sporządzili listę zaakceptowanych programów odpowiednich dla każdego wieku. Potem należy przepisać tę listę na maszynie lub przynajmniej wyraźnie napisać) i włożyć ją do foliowej okładki, aby można było zaglądać do niej przez cały tydzień- Po drugie, należy sporządzić pewną liczbę biletów, wręczyć każdemu dziecku dziesięć biletów na tydzień, za które będzie mogło „nabyć” przywilej oglądania programów z zaakceptowanej listy. Gdy bilety skończą się, znaczy to, że dziecko wyczerpało swój limit oglądania telewizji na ten tydzień. Dziecko uczy się w ten sposób starannie wybierać programy którym najbardziej chciałoby poświęcić swój czas. Dziesięć godzin tygodniowo jest chyba wystarczające na początek. Słyszałem, że przeciętne dziecko w wieku przedszkolnym ogląda telewizję do pięćdziesięciu czterech godzin w tygodniu. To o wiele za dużo, nawet dla dziecka w szkole podstawowej.

Można ten system modyfikować zależnie od indywidualnych sytuacji domowych lub okoliczności. Jeśli jest jakiś specjalny program, który wszystkie dzieci chcą (na przykład w czasie świąt) można wydać więcej biletów. Można też przyznawać bilety dodatkowe w nagrodę za osiągnięcia w szkole czy inne godne pochwały zachowania.

Prawdziwą próbą będzie to, czy rodzice mieli odwagę zastosować taki sam system ograniczeń, również w stosunku do siebie. Często są nam potrzebne takie same regulacje naszych telewizyjnych przyzwyczajeń!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>