Normalne poziomy hormonów a nastrój

W normalnym cyklu miesiączkowym estrogen osiąga maksimum w środku cyklu (owulacja). Zarówno estrogen, jak i progesteron krążą w obiegu w czasie drugiej połowy cyklu, gwałtownie spadając tuż przed miesiączką. Nastroje zmieniają się wraz z wahaniem poziomu hormonów: kobiety mają największe poczucie godności własnej oraz są najmniej zaniepokojone i wrogie w środku cyklu.

Proszę zauważyć, że poziom estrogenu jest najniższy podczas menstruacji (lewa strona wykresu), podobnie jak poziom ogólnego samopoczucia. Z każdym dniem produkcja estrogenu wzrasta aż osiąga punkt szczytowy w pobliżu okresu owulacji, w środku cyklu. Ten punkt środkowy jest, jak się zdaje, również czasem największego optymizmu emocjonalnego i pewności siebie. Później wytwarzany jest inny hormon, progesteron, w drugiej połowie cyklu przynoszący ze sobą napięcie, niepokój i agresywność. Na koniec oba hormony zanikają w okresie przedmenstruacyjnym, ponownie obniżają dobre samopoczucie do minimum.

Skąd wiemy, że objawy napięcia przedmiesiączkowego nie mają charakteru wyłącznie psychologicznego: możliwe, że kobiety co miesiąc źle się czują, ponieważ spodziewają się (lub zostały postawione w takim położeniu) cierpień.

Po pierwsze kłopoty miesiączkowe obserwuje się u kobiet na całym świecie, w różnych kulturach. Co więcej, skutki napięcia przedmenstrua- cyjnego można nie tylko zaobserwować klinicznie, ale również udokumentować statystycznie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>