Nauczanie dzieci

Czytałem, że możliwe jest nauczanie czteroletnich dzieci czytania. Czy powinienem pracować nad tym z moim dzieckiem? Jeśli przedszkolak jest szczególnie bystry i potrafi uczyć się czytać bez ulegania presji, może być korzystne uczenie go tej umiejętności. Ale jest to wielkie .jeśli”. Niewielu rodziców potrafi uczyć dziecko bez okazywania irytacji, gdy pojawiają się naturalne trudności. Jest z tym tak, jak z uczeniem przez męża żony prowadzenia samochodu: wielkie ryzyko – w najlepszym razie, katastrofa – w najgorszym. Poza tym, program nauki musi być dostosowany do wieku, w jakim ta nauka jest najpotrzebniejsza. Po co inwestować duży wysiłek w nauczanie dziecka czytania, gdy nie umie ono jeszcze przechodzić przez ulicę, wiązać butów, liczyć do dziesięciu i używać telefonu? Nauka czytania jest wtedy trochę na wyrost. Najlepsza linia postępowania polega na tym, aby dostarczać dzieciom wiele interesujących książek, czytać im i odpowiadać na ich pytania, pozwalając naturze biec jej własnym torem.

Niektórzy specjaliści w dziedzinie edukacji twierdzą, że powinno się wyeliminować oceny. Czy uważa Pan to za słuszne? Nie, gdyż stopnie mają znaczenie dla uczniów począwszy od trzeciej klasy. Działają one dopingująco i są nagrodą dla dziecka, które coś osiągnęło w szkole lub upomnieniem dla tego, które osiągnięć nie ma.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>