Nagrody stają się łapówkami, jeśli służą jako „wypłata

Nagrody stają się łapówkami, jeśli służą jako „wypłata” za nieposłuszne lub nieodpowiedzialne zachowanie. Na przykład nie zaleca się, aby nagrody były stosowane, gdy dziecko narusza autorytet rodziców. Mama może powiedzieć: „Podejdź tu, Lucy”, a Lucy krzyczy „Nie!”. Jest błędem ze strony mamy zaproponowanie wtedy cukierka, jeśli Lucy wykona polecenie. W rzeczywistości nagradzałaby nieposłuszeństwo. Nie powinno się również używać nagród jako środka zastępującego autorytet. Zarówno nagroda, jak i kara mają swoje miejsce w postępowaniu z dziećmi i odwrócenie ich roli przynosi niepożądane efekty.

Niepokoi mnie położenie zbyt dużego nacisku na materializm w postępowaniu z dziećmi. Czy nagrody muszą być w formie pieniędzy lub zabawek?

Oczywiście nie. Kiedy moja córka miała trzy lata zacząłem kształtować w niej pewne umiejętności związane z przyszłą nauką czytania, włączając w to uczenie alfabetu. Planując te szkolenia codziennie w godzinach poobiednich, stosowałem czekoladkę jako główny czynnik motywacyjny (w tamtych czasach mniej mnie martwiły niż teraz szkodliwe skutki spożywania nadmiernej ilości cukru). Pewnego późnego popołudnia siedziałem na podłodze ćwicząc z nią kilka nowych liter, kiedy potężny huk wtrząsnął okolicą. Cała rodzina wybiegła natychmiast przed dom, by zobaczyćco się stało i stwierdzili,że jakiś nastolatek rozbił samochód na naszej spokojnej willowej ulicy. Chłopiec nie był ciężko ranny, ale jego pojazd był w szczątkach. Polaliśmy dymiący samochód wodą i zadzwoniliśmy po policję. Dopiero gdy ogólne podniecenie zaczęło mijać zdaliśmy sobie sprawę, że nasza córka nie wyszła za nami z domu. Wróciłem do pokoju, gdzie zastałem ją z ręką zanurzoną po łokieć w dwufuntowej torbie czekoladek, którą tam pozostawiłem. Włożyła przynajmniej funt czekoladek do buzi, a większa cześć pozostałych była rozmazana na jej brodzie, nosie i czole. Gdy zobaczyła, że wchodzę, zdążyła wepchnąć następną porcję w wypchane jak u wiewiórki policzki. To doświadczenie nauczyło mnie jednego z ograniczeń w stosowaniu materialnego wzmocnienia, a przynajmniej tego w postaci produktu spożywczego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>