Nadmierna opiekuńczość ze strony rodziców część 2

Co dzieje się z dzieckiem, którego rodzice są nadmiernie opiekuńczy i nie uczą dziecka we właściwy sposób odpowiedzialności? Może się rozwinąć stosunek zależności z daleko sięgającymi konsekwencjami. Dziecko takie jest opóźnione jeśli chodzi o przygotowanie do samodzielnego życia. Jako dziesięciolatek nie może zmusić się do zrobienia czegoś, co nie sprawia mu przyjemności czy jest trudne, ponieważ nigdy nie miał do czynienia z rozwiązywaniem trudnych spraw. Nie wie, jak „dawać” komuś, gdyż myślał tylko o sobie. Ma trudności z podejmowaniem decyzji lub wyegzekwowaniem jakiejkolwiek samodyscypliny. Kilka lat później wkroczy w wiek młodzieńczy całkowicie nie przygotowany do wolności i odpowiedzialności, jakie go tam czekają. I ciarki mnie przechodzą, gdy pomyślę o kilku niespodziankach, które będzie musiała wreszcie znieść jego przyszła żona.

Chcę uniknąć zależności, którą Pan opisał, ale nie jestem pewna, jak to się zaczyna lub jak to przerwać przy niemowlęciu. Proszę mnie uczulić na główne elementy tego procesu.

Prawdopodobnie łatwiej jest stworzyć zależność między rodzicami a dzieckiem, niż jej uniknąć. Zbadajmy mechanizm, jaki tu zwykle działa, W momencie urodzenia małe dziecko jest całkowicie bezradne. Po prostu zapomina się, jak zależny od dorosłych jest noworodek – tak naprawdę to chcę o tym zapomnieć, jak tylko to będzie możliwe! Ta mała istotka leżąca w łóżeczku nie może nic dla siebie zrobić: nie potrafi się przewrócić, podrapać się po główce, sformułować swoich myśli, nie ruszy nawet palcem w swojej sprawie. Co za tym idzie, rodzice są odpowiedzialni za zabezpieczenie jej wszelkich potrzeb. Są jej sługami i jeśli są zbyt powolni w spełnianiu wymagań, przejmujący dreszczem wrzask jest narzędziem służącym do pobudzenia ich do szybszego działania. Niemowlę nie ma żadnych zobowiązań. Nie musi nawet doceniać ich wysiłków. Nie powie „proszę” czy „dziękuję” nie przeprosi za zerwanie ich sześć razy w ciągu jednej nocy nie wyrazi nawet współczucia, gdy o 3,01 nad ranem wyczerpana matka wbija sobie w palec ostrze agrafki (jest to bez wątpienia jeden z największych bólów, jakiego człowiek doświadczył). Inaczej mówiąc dziecko rozpoczyna swój żywot w stanie całkowitej zależności od tych, których nazwisko nosi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>