Na półmetku życia i dalej część 2

Po trzecie, trzeba unikać pułapki rozczulania się nad sobą samym – postawy, która dosłownie może całkiem zabić swoją ofiarę. Ci, którzy się temu poddają dają posłuch najpodlejszemu kłamstwu szatana. Zamiast pielęgnować w swoim sercu żal, proponuję, abyście zaczęli dawać innym upiec ciasto, wysłać kwiaty, napisać kartkę. Wejdźcie w świat innych ludzi i podejmijcie posługę modlitwy za tych, którzy was otaczają.

Po czwarte, unikajcie pułapki rozpaczy. Wielu ludzi starszych przyzwyczaja się domyślenia w ten sposób: „Starzeję się. Nic mnie już nie czeka oprócz śmierci… życie się skończyło.” Taka beznadziejność jest szczególnie nieusprawiedliwiona w przypadku chrześcijanina, który powinien być zawsze zorientowany na przyszłość. Prawdziwe piękno chrześcijaństwa jest zawarte w pewności, że poza tym światem istnieje inny świat, w którym nie będzie bólu, cierpienia, samotności.

Ta nadzieja na przyszłe życie została mi przekazana przez mojego ojca, który na krótko przed śmiercią wyraził ją w piękny sposób. Szliśmy wiejską drogą, cicho rozmawiając o życiu i jego sensie. Ojciec zrobił wówczas uwagę, której nigdy nie zapomnę. Powiedział, że kiedy był młodym mężczyzną, możliwość życia w niebie nie przedstawiała dla niego większej wartości. Cieszył się swoją młodością i myśl o innym życiu była jak perła zaskorupiała w mule i łuskach. Piękność tej perły była czymś, o czym się wiedziało, ale nie była ona bezpośrednio widoczna ani uświadomiona. Ale gdy ojciec zestarzał się i zaczął doświadczać niewygód związanych ze swoim wiekiem, w tym poważnego ataku serca i rozmaitych bólów i dolegliwości, skorupy zaczęły jedna po drugiej odpadać od perły życia wiecznego. Zaczęła wtedy jaśniej świecić i stała się droższa niż jakakolwiek inna rzecz w jego zasięgu.

Mój ojciec otrzymał już tę perłę, która nadawała jego egzystencji tak wielkie znaczenie – nawet w zimowej porze jego życia. Dzięki za to, że ta sama błogosławiona nadzieja jest dostępna wszystkim dzieciom Bożym, również tobie i mnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>