Na czym polega wielka wartość tradycji?

Teraz wrócę do problemu zaganianych rodzin. Wielka wartość tradycji polega na tym, że daje rodzinie poczucie tożsamości i przynależności do siebie. Wszyscy pragniemy odczuwać, że nie jesteśmy tylko członkami zabieganej grupy ludzi, ale że stanowimy żyjącą i oddychającą rodzinę, która jest świadoma swojej niepowtarzalności charakteru i dziedzictwa. To uczucie jest jedynym antidotum na samotność i izolację, obecnie tak charakterystyczną dla wielu naszych domów. e dla dobra mojego małżeństwa i rodziny nie powinienem się żować poza domem. Co jednak zrobić, jeżeli odczuwam winę, pewne ważne i wartościowe zajęcia, szczególnie w ice. abyśmy posługiwali się zdrowym rozsądkiem iązań. nawet tych najwartościowszych. Bę- rzucenia pewnych zobowiązań w celu rodzinnym a życiem religijnym. Jeśli podejmiemy zbyt wiele drobnych działań, może to odbyć się kosztem realizacji innych, dobrych i słusznych celów. Jest z tym tak, jak z zainstalowaniem w ogrodzie nowego opryskiwacza ze zbyt wieloma dyszami wylotowymi. W efekcie nic nie będzie dobrze podlane wodą.

Przypominam sobie także reklamę z gazety, gdzie wyjaśniano, jak produkowane są wina Galio. Podano tam informację dotyczącą tematu naszej rozmowy. Nie wiedziałem przedtem, że ogrodnicy nie tylko przycinają martwe gałęzie w swoich winnicach, ale eliminują również pewną ilość gałęzi dobrych, produktywnych. Poświęcają więc pewną część zbiorów po to, aby pozostały owoc był lepszy.

Czy dostrzegacie tu podobieństwo? Zwróćcie uwagę na fragment biblijny – 15,1-2: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>