Muzyka rockowa jako przejaw kultury starczej młodzieży

Rodzice powinni podkreślać bezsens bijatyki, ale przymuszanie do tego, aby dziecko zachowywało się biernie wobec agresji oznacza narażenie go na pastwę prześladowcy.

Czy Pan uważa, że dzieciom między piątym i dziesiątym rokiem życia należy pozwolić na słuchanie muzyki rockowej przez radio?

Nie. Muzyka rockowa jest raczej przejawem kultury starszej młodzieży. Słowa piosenek mówią o randkach, problemach sercowych, narkomanii i seksie. Nie wydaje się celowe, aby o tym myślał siedmiolatek. Niech jego świat wzruszeń i przeżyć dotyczy książek przygodowych, filmów rysunkowych, wspólnych zabaw’, wycieczek czy gier z rodziną.

Z drugiej jednak strony, nie jest rozsądne, aby traktować te sprawy po dyktatorsku. Sugerowałbym, aby wasze dziecko było tak angażowane do różnych zajęć, żeby nie potrzebowało marzyć o tym, co z czasem i tak nadejdzie.

Jak pomóc dziecku w rozwinięciu w sobie zdrowego i pozytywnego stosunku do łudzi innych ras i grup etnicznych? Nic nie zastąpi wzoru rodzinnego. Ktoś napisał: „Ślady stóp, po których stąpa dziecko, są najprawdopodobniej tymi, które zostawili jego rodzice”. To prawda. Nasze dzieci uważnie nas obserwują i instynktownie naśladują, Zatem, nie możemy oczekiwać, aby byli uprzejmi wzglę- dem wszystkich dzieci bożych, jeśli my sami jesteśmy pełni przesądów i uprzedzeń. Nigdy nie wychowamy uczciwych dzieci, gdy będziemy ich uczyć kłamstwa. W takich wypadkach, dzieci natychmiast dostrzegą przepaść między tym co mówimy, a tym co robimy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>