Miłość romantyczna

Czy wierzy Pan, że bywa między ludźmi miłość od pierwszego wejrzenia? Chociaż niektórzy czytelnicy nie zgodzą się ze mną. uważam, że miłość od pierwszego wejrzenia jest fizyczną i psychiczną niemożliwością. Dlaczego? Dlatego, że miłość nie polega jedynie na odczuwaniu romantycznego podniecenia jest ona czymś więcej niż pragnieniem poślubienia potencjalnego partnera wykracza poza silny pociągseksual- ny przewyższa radość ze zdobycia wysoko cenionej promocji społecznej Są to wszystko emocje, które wyzwalają się przy pierwszym zetknięciu, ale one nie stanowią miłości.

Prawdziwa miłość, w przeciwieństwie do powszechnego mniemania, jest wyrazem najgłębszego szacunku dla drugiej osoby, jest to intensywne zdawanie sobie sprawy z jego czy jej potrzeb i tęsknot – w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jest to bezinteresowne dawanie i troska. I proszę mi wierzyć, nie są to postawy, które zdobywa się od pierwszego wejrzenia, w które wskakuje się niejako automatycznie, tak jakbyśmy wskakiwali do rowu.

Rozwinąłem w sobie miłość do mojej żony na cale życie, ale to nie było coś, w co wskoczyłem od razu. Dorastałem do tego i był to proces, który wymagał czasu. Zanim potrafiłem docenić głębię i stałość jej charakteru, musiałem ją poznać – zaznajomić się z różnymi cechami jej osobowości, które teraz miłuję. Zażyłość, z której zrodziła się miłość po is prostu mogła pojawić się automatycznie, któregoś czarującego wieczoru, w pokoju pełnym ludzi. Nie można kochać osoby, której się nie zna. bez względu na to, jak bardzo jest atrakcyjna, pełna seksu czy dojrzała do zamążpójścia,

Czy łatwo jest odróżnić prawdziwą miłość od szaleńczej namiętności?

Nie, wcale tak nie sądzę. Muszę to zcałą mocą podkreślić: wzmożona namiętność wydaje się być miłością w jej najlepszej postaci, ale nie jest ona nigdy stanem długotrwałym. Kropka! Jeśli spodziewamy się przebywać na szczycie tej góry rok po roku. możemy dać sobie z tym spokój! Uczucia oscylują w rytmie cyklicznym od najwyższych do najniższych i znów do najwyższych, a ponieważ podniecenie romantyczne jest uczuciem, ono również będzie się z pewnością tak zmieniało. Jak zatem można odróżnić prawdziwą miłość od chwilowej namiętności? Skoro nie można polegać na uczuciu, w jaki sposób można ocenić decyzję własnej woli? Jest tylko jedna odpowiedź na tego rodzaju pytania: potrzebny jest czas. Najlepsza rada. jaką mogę udzielić dwojgu ludziom rozważającym małżeństwo (lub podjęcie jakiejkolwiek innej ważnej decyzji) jest następująca: nie podejmujcie żadnych ważnych życiowych decyzji szybko i pod wpływem nagłego impulsu, a jeśli macie wątpliwości, poczekajcie. Jest to niezła wskazówka do zastosowania dla nas wszystkich.

Czy uważa Pan, że Bóg dla każdego chrześcijanina wybiera jedną konkretną osobę, która ma być jego współmałżonkiem i że nieubłaganie ich ku sobie nawzajem prowadzi?

Nie i niebezpiecznie jest polegać na takim założeniu. Pewien miody człowiek, który przyszedł do mnie kiedyś po poradę powiedział mi, że obudził się w środku nocy mając silnie wrażenie, że Bóg chce, aby poślubił pewną młodą panią, z którą się wcześniej kilka razy umawia) od czasu do czasu. W owym czasie oni nawet ze sobą nie chodzili i ledwie się znali. Następnego ranka zatelefonował do niej i przekazał jej wiadomość, którą, jak mniemał, Bóg zesłał mu tej nocy. Dziewczyna pomyślała sobie, że nie powinna spierać się z Bogiem i przyjęła oświadczyny. Gdy przyszedł do mnie byli małżeństwem od siedmiu lat, w ciągu których walczyli o przetrwanie począwszy od dnia ślubu!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>