Metody dyscypliny

Z filozoficznego punktu widzenia uznaję potrzebę opiekowania się swoimi dziećmi. Ale to nie wystarcza, aby właściwie móc stosować dyscyplinę. Proszę podać mi, krok po kroku, zespół instrukcji, które pomogą mi prawidłowo wykonać zadanie.

Zgoda. Podam panu sześć ogólnych wskazań, które jak myślę, będzie mógł pan uwzględnić. Zasady te przedstawiają istotę mojej lilozolii dotyczącej stosowania dyscypliny.

– 1. Określić granice postępowania, zanim zasianą przekroczone. Najważniejszym krokiem w każdej procedurze systemu dyscyplinarnego jest ustalenie z góry rozsądnych granic postępowania. Dziecko powinno wiedzieć, co jest w jego postępowaniu, a co nie będzie akceptowane, zanim będzie ponosiło odpowiedzialność! Ten warunek eliminuje poczucie niesprawiedliwości, jakie ma młody człowiek, kiedy się go ukarze za błędy lub omyłki. Jeżeli nie zdefiniowało się granic, nie wolno wymuszać ich przestrzegania!

– 2. Gdy nastąpi sprzeciw ze strony dziecka, reagować ze śmiałym zdecydowaniem. Jak tylko dziecko zrozumie, czego się od niego oczekuje, powinno stać się odpowiedzialne za swoje niewłaściwe zachowanie. Wydaje się to dosyć łatwe, ale jak widzieliśmy większość dzieci podważa autorytet starszych i kwestionuje ich prawo do przewodzenia. W momencie scysji dziecko rozumie pragnienie rodziców i celowo wybiera nieposłuszeństwo. Zachowuje się jak generał przed bitwą obliczający potencjalne ryzyko, zbierający wojsko i atakujący przeciwnika silnym ogniem dział. Kiedy wystąpi bezpośrednia konfrontacja między pokoleniami osoba dorosła powinna zwyciężyć pewnie i zdecydowanie. Dziecko daje do zrozumienia, że oczekuje na walki, a jego rodzice powinni być na tyle mądrzy, aby podjąć wyzwanie. Nie ma nic bardziej destrukcyjnego dla przewodnictwa rodziców, jak sytuacja, w której ojciec i matka dezintegrują się podczas walki. Jeśli rodzice konsekwentnie przegrywają batalie, uciekanie się do łez czy krzyku może spowodować zmiany w ich obrazie, u dzieci. Zamiast być pełnymi zaufania liderami, stają się pozbawionymi kręgosłupa „meduzami”, niegodnymi szacunku i posłuszeństwa.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>