Metody dyscyplinarne wobec dziecka

Można sobie wyobrazić szok, jakiego doznała matka Roberta, gdy drzwi gabinetu dentystycznego otworzyły się a w nich stał jej różowy, nagi jak w dniu urodzin syn. Pokój był wypełniony pacjentami, ale Robert z mamą przeszli przez cały hall. Zeszli do windy, z windy na parking, ignorując żarty przypadkowych świadków.

Następnego dnia mama Roberta przyszła odebrać jego ubranie i poprosiła o rozmowę z dentystą. Nie zwróciła się do niego z pretensją. Jej opinia o całej sprawie była taka: „Pan nawet nie wie, jak bardzo cenię sobie to, co się wczoraj zdarzyło. Robert szantażował mnie swoim ubraniem przez lata. Ciągle stawiał bezsensowne żądania, w sklepie czy na ulicy. Jeśli od razu nie zrealizowało się jego żądań, groził zdjęciem ubrania. Jest pan. doktorze, pierwszą osobą, która odparowała ten atak i zdemaskowała jego blef. Wpływ na Roberta tego co się stało jest nie do wiary”.

Wiem, że poleca Pan, aby w okresie wczesnego dzieciństwa bić rzadko. Jakie są inne metody dyscyplinarne stosowane wobec dziecka w takim wieku, kiedy jest nieposłuszne’

Jednym z możliwych podejść jest zażądanie od dziecka, aby usiadło na krześle i pomyślało o tym, co zrobiło. Większość dzieci w tym wieku jest pełna energii i zupełnie nie znosi tych dziesięciu nudnych minut na krześle. Dla niektórych ta forma karania może być nawet skuteczniejsza od klapsa i na długo potrafi utkwić w pamięci.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>