Leczenie niskiego poczucia własnej wartości

Jestem głęboko przekonany, że najskuteczniejszym sposobem leczenia pacjenta jest przekazanie mu z całą mocą następującej myśli (nie musi to być koniecznie wyrażone słowami): „Zycie nie było dla ciebie łatwe i poznałeś cierpienie. Do tego momentu borykałeś się ze swoimi problemami bez większej pomocy ze strony ludzi i były chwile gdy rozpacz brała nad tobą górę. Pozwól mi teraz dzielić z tobą ten ciężar. Od tej chwili zależy mi na tobie jako osobie zasługujesz na mój szacunek i będziesz go miał. Na ile to tylko możliwe chcę, abyś porzucił swoje zmartwienia i zamiast tego powierzył je mnie. Skoncentrujemy się na teraźniejszości i przyszłości razem poszukamy rozwiązań”.

– 1 nagle oblężony kłopotami pacjent nie czuje się już osamotniony – samotność to najbardziej przygnębiające spośród ludzkich doświadczeń. „Komuśzależy! Ktoś rozumie! Ktoś mnie podnosi na duchu z zawodową znajomością rzeczy, że na pewno przeżyję. Nie utonę tak jak się obawiałem, w morzu czarnych myśli. Znalazł się przyjaciel, który rzuca mi koło ratunkowe, który obiecuje, że mnie nie opuści i podczas burzy”. To jest prawdziwa terapia jest ona przykładem istoty przykazania Chrystusa, aby „nosić wzajemne brzemiona”.

Nie potrafię sobie poradzić z problemem zwątpienia w siebie. Czuję się brzydka, niepoważna i bezwartościowa. W jaki sposób mógłby mi pan dodać otuchy?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>