Kryzys „czterdziestki” u mężczyzny

Czwartym i ostatnim wrogiem mężczyzny przeżywającego kryzys „czterdziestki” wydaje się być sam Bóg. W wyniku dziwnej spekulacji logicznej mężczyzna zaczyna obwiniać Stwórcę za wszystkie swoje kłopoty, zwracając się do Niego w buncie i złości. W rezultacie czuje się potępiony, opuszczony i niekochany przez Boga. Następstwem tego jest osłabiona wiara i rozpad systemu uznawanych wartości. Wyjaśni to, lepiej niż którykolwiek z innych czynników, radykalne zmiany w zachowaniu, które często towarzyszą zmaganiom czterdziestolatków.

Chciałbym ten ostatni punkt podkreślić najmocniej. Z obserwacji poczynionych przez rodzinę i przyjaciół przechodzącego kryzys czterdziestolatka wynika, że najczęściej – występuje tu nagła zmiana osobowości i zachowania. „Nie rozumiem, co się stało z Lorenem”, powie żona. „Tak jakby z dnia na dzień przeistoczył się ze zrównoważonego, kochającego męża i ojca w nieodpowiedzialnego łobuza. Przestał chodzić do kościoła. Zaczął otwarcie flirtować z innymi kobietami. Stracił zainteresowanie synami. Zaczął się nawet modniej i ozdobniej ubierać. Zaczął zaczesywać włosy do przodu, aby ukryć łysinę, kupił nowy sportowy samochód, na który nie mógł sobie pozwolić. Po prostu nie mogę pojąć, co tak nagle wstąpiło w mego godnego zaufania męża”.

Ten mężczyzna najwyraźniej przeżywa zmiany, które opisaliśmy, ale jego główny problem jest natury duchowej. Gdy rozpadł się system jego wiary, osłabło w konsekwencji jego przestrzeganie niektórych wskazań biblijnych. Monogamia, wierność małżeńska, odpowiedzialność, życie pośmiertne, samozaparcie. Świadczenie o Chrystusie, podstawowa uczciwość, i dziesiątki innych składników jego dotychczasowej wiary stała się raptowna i katastrofalna zmiana stylu życia, która wprawiła jego rodzinę i przyjaciół w zdumienie i szok. Ten schemat powtarza się w ostatnich latach w tysiącach rodzin.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>