Klucz do złamanych bioder i ataków serca

Jedną z najbardziej uderzających i potencjalnie najpoważniejszych konsekwencji spadku estrogenu jest utrata ochrony przed kłopotami z snem. Najnowsze studia wskazują, żc główna przyczyna ataków serca – stwardnienie i zwężenie arterii zaopatrujących serce -jest aż dziesięć razy częstsza u mężczyzn poniżej czterdziestki niż u kobiet w tym samym wieku. Ale po przekwitaniu obraz się zmienia i kobiety jako grupa stają się równie podatne na rozwój choroby wieńcowej. Wydaje się. że estrogen jest zasadniczym czynnikiem obniżającym poziom cholesterolu we krwi oraz poziom innych tłuszczów, których nadmiar związany jest z arteriosklerozą, czyli miażdżycą tętnic. Wraz ze spadkiem produkcji estrogenu przez jajniki kobieta traci swoją uprzywilejowaną pozycję.

Innym częstym następstwem tego zaniku jest osteoporoza czyli zwiotczenie struktury kostnej. Estrogen ma wpływ na równowagę białka. Przy niskich poziomach tego hormonu może zabraknąć białka w kościach, a następnie może wyczerpać się zasób wapnia.

Jednym z częstszych objawów osteoporozy jest chroniczny ból kręgosłupa. Osteoporoza może również doprowadzić do takiego osłabienia kości, że stają się one bardziej łamliwe i kruche. „Osiemdziesięcioletnia kobieta cierpiąca z powodu złamanego biodra”, mówi dr Barnes, „może o to winić w pewnym stopniu fakt, że jajniki jej przestały funkcjonować trzydzieści lat wcześniej”. Często wystarcza małe uszkodzenie, by spowodować złamanie także innych kości – kości nadgarstka czy żeber.

Często zdarza się też, że kości kręgosłupa zostają tak ściśnięte, że powodują zmniejszenie wzrostu. Kręgosłup może poza tym przyjąć jakiś nienormalny kształt, co powoduje że kobieta ma nieatrakcyjny pochylony wygląd nazywany „wdowim garbem”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>