Jak zaczął się kompleks niższości?

Chodzi mi o to, że od najmłodszych lat życia dziecko uczy się społecznego znaczenia urody fizycznej. Słyszy o wartościach cenionych w społeczeństwie, wielu dorosłych nie usiłuje nawet ukrywać swoich uprzedzeń.

Jak zaczął się kompleks niższości? Wydaje mi się, że zawsze czułem się nieodpowiedni, ale nie pamiętam, kiedy to się zaczęło. Nie pamięta pan. ponieważ pana wątpliwości co do siebie samego zaczęły się w pierwszych dniach świadomej egzystencji. Małe dziecko rodzi się z nieprzezwyciężoną tendencją do powątpiewania we własną wartość jest to tak „naturalne”, jak jego chęć do chodzenia i mówienia. Na początku jest to prymitywna ocena własnego miejsca w domu, która następnie rozszerza się na wczesne kontakty społeczne poza domem. Te pierwsze odczucia kim jest mają ogromny wpływ na jego rozwijającą się osobowość, szczególnie jeśli doświadczenia są bolesne. Nierzadko zdarza się, że już w wieku przedszkolnym dziecko dochodzi do wniosku, że jest bardzo brzydkie, niewiarygodnie głupie, niekochane, niepotrzebne, nierozsądne lub dziwne.

Te wcześnie rozwinięte uczucia nieodpowiedzialności mogą być dosyć słabe i opanowane w wieku szkoły podstawowej. Nie są w pełni uświadomione lecz są bliskie świadomości. Dziecko z największymi wątpliwościami co do własnej osoby wciąż „gromadzi” dowody własnej niższości w dalszych latach. Każda porażka jest dokładnie odnotowana. Każda nieuprzejma uwaga jest wpisana w pamięć. Odrzucenie i wyśmianie tworzy rysy i kaleczy jego delikatne „ego” przez wszystkie te „spokojne” lata. Potem wchodzi w wiek dorastania i jego świat eksploduje od wewnątrz. Wszystkie nagromadzone dowody są wskrzeszone i przekazane do jego świadomości z siłą wulkanu. Będzie się zmagał z tym doświadczeniem przez resztę życia. Czy w Pana przypadku było podobnie?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>