Jak postępować gdy dziecko boi się ciemności?

Czy ten system zniesienia stosuje się w akcjach pomagania ludziom w zwalczaniu nałogu palenia lub tendencji do przejadania się? Tak jest. Celem jest wyeliminowanie przyjemności (wzmocnienia), jaką stanowi wdychany dym z papierosa. Na twarz palacza kieruje się rurę, z której leci bardzo nieświeży, skoncentrowany dym tytoniowy. Gdy tylko palący zaciągnie się własnym papierosem, strzela mu w twarz śmierdzący dym z rury. Palacz zaczyna kojarzyć papierosy ze śmierdzącym, obrzydliwym dmuchnięciem w twarz i w wielu przypadkach stwierdzono silną awersję do palenia.

Moje dziecko obawia się ciemności. Czy zasada zniesienia może pomóc w przezwyciężeniu tego strachu? Zniesienie jest jednym z najbardziej efektywnych narzędzi, które mogą pomóc dziecku w przezwyciężeniu irracjonalnych lęków. Rozmawiałem z matką, która martwiła się, gdyż jej trzyletnia córeczka bała się ciemności. Mimo używania lampki nocnej i pozostawiania drzwi otwartych. Marla bata się pozostać w pokoju sama. Co wieczór nalegała, by matka siedziała z nią dopóki nie zasnęła, co stało się bardzo czasochłonne i niewygodne. Gdy Marli zdarzyło się zbudzić w nocy, wołała pomocy. Było widoczne, że dziecko nie udaje, była naprawdę wystraszona. Tego typu strach nie jest wrodzoną cechą dziecka, ono się go nauczyło. Rodzice muszą uważać wyrażając swoje obawy, gdyż ich dzieci są zdumiewająco pojętne w przejmowaniu tych samych niepokojów. Również dobrotliwe żarty mogą spowodować problemy u dzieci. Jeśli dziecko wejdzie do ciemnego pokoju i ktoś skoczy na nie zza drzwi, uczy się ono czegoś z tego żartu: ciemność nie zawsze jest pusta! W przypadku Marli nie jest jasne, gdzie nauczyła się bać ciemności, ale sądzę, że jej matka nieumyślnie spotęgowała problem. W trosce o Marlę, przekazała jej swój niepokój i Marla zaczęła myśleć, że jej obawy muszą być usprawiedliwione. „Nawet mama się tym martwi”. Obawa stała się tak wielka, że Marla nie mogła nawet przejść przez słabo oświetlony pokój bez eskorty. Na tym właśnie etapie dziecko skierowano do mnie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>